Padělání

Bič na padělané doklady. Policisté na jihu Čech mají novou "hračku"

Nový speciální přístroj na odhalování padělaných dokladů získala jihočeská cizinecká policie. Stál téměř dva miliony korun a v České republice jsou pouze tři. Policie ho potřebuje kvůli cizinecké problematice a pro případ krizové situace způsobené migrační vlnou.

Umí zobrazit původní data, která padělatel na dokumentu nelegálně odstranil, anebo přepsal. Umožňuje i kontrolu biometrických dat. To je jen malý výčet toho, co zvládne přístroj, který má teď k dispozici jihočeská cizinecká policie.

"Všechny detaily si můžeme zvětšovat a ten přístroj zvládá i automatizované kontroly v pokročilejší zabezpečovacích prvků, jako je například skrytá osobní informace," vysvětluje komisař oddělení dokladů a specializovaných činností odboru jihočeské cizinecké policie Petr Kučera.

V celém Česku jsou v současné době jen tři tyto "lapače" padělaných dokladů. Specialisté díky tomuto přístroji urychlí i posudky k pravosti dokladů, bankovek nebo cenin.

Související obsah

Jen za letošní rok se jihočeským specialistům podařilo zadržet už jednasedmdesát padělaných dokladů. Loni to bylo za celý rok jen o jeden doklad víc.

Jeden z posledních případů, kdy policisté zadrželi větší skupinu cizinců s nelegálními doklady, se nedávno odehrál právě na jihu Čech. Policisté v jedné z firem zadrželi jedenáct cizinců., kteří překládali bulharské doklady, jenže kompletně všechny byly padělané. Cizinci pak následně vytáhli pasy ukrajinské.

pez, Michaela Klárová, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz