Agrofert

Agrofert dostal na dotacích skoro 3x tolik, co zaplatil na daních

Agrofert dostal na dotacích skoro 3x tolik, co zaplatil na daních
Zdroj: Mediafax

Společnost Agrofert, kterou na začátku loňského roku převedl premiér Andrej Babiš do svěřeneckého fondu, získala vloni na dotacích 2 102 milionů korun, na dani z příjmů odvedla do veřejných rozpočtů 739 milionů. Na základě informací z výroční zprávy Agrofertu to uvádějí čtvrteční Hospodářské noviny.

Agrofert podle Hospodářských novin získal tři typy dotací. Nejvíce peněz, 1,35 miliardy korun, získal na provozních dotacích, na něž má nárok každý, kdo splní určité podmínky, kupříkladu jde o dotace na každý hektar půdy nebo na chovanou zvěř.

Na investičních dotacích získal Agrofert 607 milionů. Nejvíce, 290 milionů korun, dostal v Německu na výstavbu velké pekárny. V Česku dostával investiční dotace z programu rozvoje venkova, které získávaly hlavně potravinářské firmy holdingu.

Hospodářské noviny zmiňují třeba investiční dotace 75 milionů korun pro Vepříny Animo Žatec, 68 milionů pro Vodňanskou drůbež, která má navíc přislíbeno dalších 75 milionů, a 19 milionů pro Kostelecké uzeniny. Ty mají od státu slíbenou další dotaci ve výši 134 milionů.

Na dorovnání garantovaných výkupních cen elektřiny z obnovitelných zdrojů dostal Agrofert 150 milionů korun. V případě zemědělsko-chemického holdingu jde hlavně o bioplynové stanice

Hospodářské noviny upozorňují také na to, že při stejných tržbách (155 miliard) společnosti klesl zisk o 38 % a Agrofert vydělal 4,8 miliardy. Za poklesem jsou horší výsledky výrobců hnojiv a potravinářských firem. Společnost se také více zadlužila. Z 31 miliard vzrostl dluh na 35,5 miliardy, protože Agrofert se pustil do větších investičních projektů. Společnost se k výsledkům hospodaření dál odmítla vyjádřit.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz