Gripen

Extrémní hašení: Švédové nasadili proti požárům i Gripeny. VIDEO

Extrémní hašení: Švédové nasadili proti požárům i Gripeny. VIDEO
Zdroj: Profimedia

Do boje s rozsáhlými lesními požáry se zapojilo i švédské letectvo. To nasadilo svoji chloubu, letouny JAS-39 Gripen, které používá i Česko. Jeden ze strojů svrhl na ohnisko požáru laserem naváděnou pumu. Výbuch oheň sfouknul.

Podobná metoda se nedá použít všude. Ale na hašení požáru v oblasti Älvdalen na severu země byla přímo ideální. Hořela totiž vojenská střelnice. Požár se nedařilo zlikvidovat už dva týdny. Hasičům totiž kromě složitého terénu komplikoval přístup také omezený prostor, kde se kvůli nebezpečí nevybuchlé munice mohli pohybovat.

Švédové tak přistoupili k extrémnímu řešení. "Je to pokus připravit oheň o kyslík, protože to je tady jediná možnost," uvedl podle televize SVT velitel hasičů Johan Szymanski.

Podívejte se na video:

Prvotní závěry ukazují, že bombardování požáru přineslo kýžený výsledek a oheň se podařilo uhasit. "Vidíme také, že ohně, které hoří dál od místa shozu, nebyly nijak negativně ovlivněny, takže padly obavy, že by se požár dál rozšířil následkem bombardování," dodal Szymanski.

Související obsah

Podle webu TheDrive.com shodil přesně naváděnou pumu GBU-49/B Paveway Gripen ze 17. křídla švédského letectva. Shozená puma váží 227 kilogramů a může být zaměřena laserem nebo pomocí souřadnic GPS.

Švédská vláda zatím neprozradila, jestli bude v bombardování hořících lesů pokračovat. Zatím letadla a vrtulníky na plameny shazují jen vodu.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz