Pavel Šámal

Ať kauzu H-System odškodní stát, navrhl soudce. Ministr: Nejde to!

Ať kauzu H-System odškodní stát, navrhl soudce. Ministr: Nejde to!
Zdroj: Profimedia

Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal navrhl, aby do případu H-Systemu vstoupil stát a odškodnil poškozené. Podle ministra spravedlnosti Jana Kněžínka to ale není tak jednoduché. Museli by prý každou žádost posuzovat zvlášť.

Žádné rozhodnutí vrcholných soudů podle něj nedokáže situaci pro všechny poškozené jednoznačně vyřešit, takže považuje za nutné, aby do případu vstoupil stát. Poměrně by podle něj měl stát odškodnit všechny, kdo do projektů H-Systemu vložili peníze.

"A různým způsobem odškodnit poškozené, je tu minimálně varianta, že stát doplatí ten rozdíl mezi tím, co požaduje správce konkurzní podstaty, a tím, co nabízejí z hlediska odkoupení nemovitostí vedlejší účastníci v družstvu Svatopluk," uvedl.

Podle ministra spravedlnosti ale není něco takového možné. "Plně si uvědomuji, jak zoufale se musí cítit lidé, kteří se stali oběťmi v kauze H-Systemu, a to nejen ti z Horoměřic. Nicméně platná právní úprava nedává státu žádný prostor pro plošné odškodnění takto poškozených," uvedl Kněžínek.

Klienti H-Systemu by se museli na stát obrátit jednotlivě, každý s vlastní žádostí o náhradu škody. "Jedná se přitom o škodu, která jim vznikla konkrétním nezákonným rozhodnutím či nesprávným úředním postupem týkajícím se kauzy H-Systém," doplnil ministr.

Resort se pak bude každou žádostí objektivně zabývat a posuzovat, zda mají lidé na odškodnění nárok. V jednotlivých případech bude rozhodovat v souladu se zákonem o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci. Zkoumat budou i to, zda nedošlo k uplynutí promlčecí doby.

Šámal se v po schůzce na Hradě také omluvil za průtahy řízení, právě proces kolem H-Systemu je podle něj příkladem, kdy soudy rozhodovaly nepřiměřeně dlouhou dobu. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský dodal, že H-System je příklad selhání českého státu v 90. letech.

Podívejte se na reportáž TV Nova o kauze:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz