Práce

Tropické dny v práci? Advokátka poradila, na co máte nárok!

Tropické dny v práci? Advokátka poradila, na co máte nárok!
Zdroj: Getty Images

Tropické dny jsou úmorné hlavně pro ty, kteří je místo u vody musí trávit v práci. Jaké podmínky vám musí zaměstnavatel zajistit? Máte nárok jít kvůli horku z práce dřív domů? I na to jste se ptali advokátky a odbornice na pracovní právo Adély Gajdové.

Ve čtvrtek 2. 8. od 20:00 odpovídala na chatu na webu TN.cz advokátka Adéla Gajdová, partnerka v Advokátní kanceláři Urbášek & Partners a odbornice na pracovní právo. Čtenáři se jí ptali na to, jaké podmínky jim v těchto tropických dnech musí zajistit zaměstnavatelé.

"Jaká je maximální teplota, za níž nás musí držet v kanclu?" ptal se advokátky čtenář Jan. "Přesná teplota určena není. Zaměstnavatel je však povinen vytvářet Vám příznivé pracovní prostředí i úpravou teploty na pracovišti," vysvětlila Gajdová. Při teplotách nad 36 °C již zaměstnavatel musí umožnit režim střídání práce a bezpečnostních přestávek.

Jeho povinností je poskytovat i tzv. ochranné nápoje, tedy třeba lehce mineralizované vody. A co když to zaměstnavatel odmítá zajistit, jak upozornil nejeden čtenář? "Nepochybně se můžete obrátit na inspektorát práce a hygienickou stanici," radí Gajdová.

"Smyslem ochranných nápojů je vyrovnat ztrátu tělesných tekutin a minerálů při práci ve vysokých teplotách," vysvětluje Gajdová, jak se liší od normálního pitného režimu, který je zaměstnavatel povinen zajistit vždy.

Související obsah

Česko zažívá už několikátý tropický den. Teploty venku pohybují okolo 35 °C, o moc lepší situace není ani v kancelářích, které nemají klimatizaci. Peklo zažívají ti, kteří musí v těchto vedrech pracovat venku, nebo třeba řidiči, kteří celé dny tráví v rozpálených kabinách za rozžhaveným volantem.

Adéla Gajdová vystudovala právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 2012 je partnerkou v advokátní kanceláři Urbášek & Partners. Svojí kvalifikaci rozšířila také o titul LL.M., který získala na Akademii medicínského práva.

vbo, TN.cz

K tématu Práce

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz