Zahraničí

Žena zaútočila na muslimku v nikábu. Pokutu dostala napadená

Žena zaútočila na muslimku v nikábu. Pokutu dostala napadená
Zdroj: Profimedia

Dánská policie udělila první pokutu za zahalování tváře na veřejnosti. Zákon platí od 1. srpna. Prvním provinilcem je žena v tradičním islámském oděvu nikábu, kterou napadla v obchodním centru jiná žena a chtěla jí závoj z obličeje strhnout. K potyčce dorazila policie, která muslimce udělila pokutu 1000 dánských korun (3500 Kč).

Žena v nikábu je první osobou v Dánsku, která za zahalování tváře dostala pokutu. Osmadvacetiletá žena se dostala do potyčky s jinou ženou v obchodním středisku v Horsholmu tento pátek právě kvůli nošení šátku přes tvář. Druhá žena se jí pokoušela ho strhnout.

Svědci přivolali na místo policii. Napadená žena dostala pokutu 1000 dánských korun, protože porušila zákon o zahalování tváře. Policisté ji také vyzvali, aby si nikáb opět sundala nebo aby opustila veřejný prostor. Žena se ale odmítla podvolit. „Při rvačce jí nikáb spadl na zem, ale když jsme přijeli, zase si ho nasadila a odmítla sundat,“ uvedl policejní důstojník David Borchersen.

Související obsah

Za opakování přestupku může dánská policie udělit pokutu až 10 tisíc dánských korun. Zákon přímo nezmiňuje burky, nikáby nebo další typicky muslimské oblečení. Zakázány jsou třeba i falešné vousy nebo masky.

Ochránci lidských práv proti zákazu od začátku srpna protestují, zatímco podporovatelé zákona vnímají zákaz zahalování jako impuls pro muslimy k větší integraci do společnosti. Zákaz zahalování na veřejnosti vzbuzuje kontroverzní reakce. Obdobný zákon platí také ve Francii, Belgii, Švýcarsku, Rakousku a Nizozemsku a Itálii.
 

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz