Utonutí

Tryzna ve Lhotě: S utopenými chlapci se loučilo přes 100 lidí

Zhruba 150 lidí, mezi nimi mnoho Vietnamců, se v neděli v 16. hodin přišlo rozloučit s chlapci, kteří ve čtvrtek utonuli v jezeře Lhota u Brandýsa nad Labem. Batranci vietnamské národnosti se ztratili během plavání v jezeře. Potápěči našli už jen bezvládná těla.

Pietní akce proběhla u velkého kříže v sousedství areálu. Řídil ji podle organizátorů měl evangelický teolog ze Staré Boleslavi Petr Sláma. Na místě lidé zpívali vietnamské smuteční písně a na pietní místo házeli podle vietnamského zvyku hrsti rýže.

.

"Jedná se nejen o rodinnou, ale i společenskou tragédii, jejímž souvislostem nelze jen přihlížet. Jsme šokováni lhostejností a nezájmem, které nešťastnou událost doprovázely," uvedli organizátoři.

Pietním aktem chtěli podle svých slov jednak vyjádřit lítost, ale také se zamyslet nad tím, jaké důsledky má nezájem o druhé lidi.

ÚIčastníkům poděkoval otec jednoho z utopených chlapců. "Je mi velmi smutno, že už tu s námi náš syn není. Je to obrovská ztráta pro naši rodinu," řekl na pietní akci.

Související obsah

Organizátoři vyzývali účastníky, aby na místo nebrali svíčky. "Vzhledem k suchu v obci platí přísný zákaz rozdělávání ohně. Slíbili jsme, že to dodržíme," uvedli organizátoři. Přesto svíčky nakonec na pietní akci hořely. Na bezpečnost dohlíželi hasiči.

Smyslem akce podle nich není provokovat zaměstnance a provozovatele areálu a označovat domnělé viníky. Právě na provozovatele areálu se po tragédii snesla kritika. Další návštěvníci jim vyčítali nečinnost, když se dva chlapci ztratili. Ti v jezeře Lhota utonuli ve čtvrtek.

Na místě přibyly bezpečnostní opatření. "Přibrali jsme nové plavčníky, kteří hlídají vodu. Na příští sezónu připravujeme dohlížecí kamerový systém," řekl TV Nova provozovatel koupaliště Robert Nedvěd.
 

Více o tragédii v reportáži:

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Z vraždy mladé irské učitelky byl obviněn Slovák (31)

Z vraždy třiadvacetileté učitelky Ashling Murphyové byl ve středu irskými úřady obviněn slovenský státní příslušník Jozef Puška (31). Podle BBC žil zadržený v Tullamore ve středním Irsku a po sdělení obvinění byl umístěn do vazby. Jeho právník požádal o bezplatnou právní pomoc a tlumočnické služby. Policisté v souvislosti s vraždou zdrželi ještě jednoho podezřelého muže, ten byl propuštěn bez obvinění.

Krátká zpráva

Vůdce gangu pašeráků lidí dostal 15 let vězení

Belgický soud odsoudil šéfa vietnamského gangu pašeráků lidí k 15 letům odnětí svobody a pokutě 920 000 eur. Vo Van Hong (45) byl hlavou skupiny, která byla zodpovědná za úmrtí 39 Vietnamců, kteří byli v říjnu 2019 nalezeni udušení v návěsu kamionu na jihovýchodě Anglie. V loňském roce britský soud odsoudil v této kauze další čtyři podezřelé k trestům odnětí svobody v rozmezí od 13 do 27 let.

Píše se na Deník.cz