Mikroplasty

Zrádné mikroplasty jsou v pitné i balené vodě, zjistili čeští vědci!

Zrádné mikroplasty jsou v pitné i balené vodě, zjistili čeští vědci!
Zdroj: Profimedia

Mikroplasty, tedy mikroskopické částečky plastu, jsou všude. I v pitné a dokonce i balené vodě, zjistili čeští vědci z ústavu hydrodynamiky Akademie věd. A jsou podle všeho mnohem větším problémem než obří ostrov odpadu, který brázdí světové oceány.

Problém mikroplastů je poměrně čerstvý, a tak na ně nepamatuje ani legislativa. A vědci stále nevědí, zda mohou dlouhodobě lidskému zdraví škodit a případně jak.

Přesto jsou výsledky výzkumu českých vědců znepokojivé. Jak deníku MF DNES řekl šéf zmíněného hydrodynamického ústavu Martin Pivokonský, rozsáhlé měření ukázalo, že mikroplasty jsou jak v pitné, tak v balené vodě.

Český výzkum je přitom unikátní v tom, že se vědci zaměřili přímo na výskyt mikroplastů v pitné vodě. Dosud podobné studie měřily výskyt mikroplastů ve vodě balené či v životním prostředí jako takovém.

Vědci měřili jak "surovou" vodu před zpracováním, tak už tu upravenou, která nám doma teče po otočení kohoutkem. A zjistili, že v úpravnách vody se podaří zachytit asi 80 procent mikroplastových částic.

Související obsah

"Nicméně nevíme, zda těch zbývajících 20 procent lidskému zdraví škodí, či nikoli. To už je otázka pro výzkumníky ze zcela jiných oborů," krčí rameny Pivokonský.

Pro mikroplasty ve vodě navíc zatím neexistují žádné zákonem dané limity - a to nejen u nás, ale ani jinde ve světě. Filtry v úpravnách vody pak logicky odstraní hlavně větší částice v řádu milimetrů, projdou ty ještě menší.

Mikroplasty na sebe podle Pivokonského vážou škodliviny, třeba těžké kovy nebo různé chemikálie. A nejvíc jich v těle mají predátoři na vrcholu potravního řetězce - tedy i člověk.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Soud osvobodil exministra Bártu i zpravodajce Petržílka

Soud v úterý osvobodil exministra Víta Bártu a bývalého zpravodajce BIS Jana Petržílka. Oba byli obžalováni, že měli vynést odposlechy rozhovorů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Toto obvinění se však neprokázalo.

Píše se na Deník.cz