Voda

Po koupání v přehradě má 50 lidí vyrážku! MAPY KVALITY VODY

Léto je v plném proudu a vysoké teploty přímo vybízejí k tomu, abychom vyrazili někam k vodě. Pro příznivce nejen přírodních koupališť proto máme dobrou zprávu. Ve většině z nich je voda čistá a vhodná ke koupání. Na některých vodních plochách však hygienici koupání nedoporučují. Poradíme vám, kam se během posledního prázdninového měsíce vydat.

Pokud se chystáte k vodě, je důležité si předem zjistit, zda je koupání v rybnících a přehradách bezpečné. Aktuální informace o kvalitě vody poskytuje ministerstvo zdravotnictví.

Podívejte se na kvalitu vody na koupalištích ve vašem kraji: 

Detailní informace a interaktivní mapu najdete na webu koupacivody.cz

Podle posledních hygienických kontrol je voda nebezpečná na Orlíku, ve Velkém rybníku u Hroznětína na Karlovarsku, na Šeberáku u Kunratic, v rybníku Chmelař u Úštěku, dále pak v rybníku Černý na Vysočině, Sykovec u Žďáru nad Sázavou nebo Rosnička na Svitavsku, v Brněnské přehradě a vodní nádrži Baška na Frýdeckomístecku.

Nevhodná voda ke koupání je v současnosti v rybníku Chabařovice na Ústecku, v Tyršově přírodním koupališti u Rakovníku, rybníku Valcha u Čertic, na Lipně, na koupališti Hnačov, ve Staňkovském rybníku na Jindřichohradecku, na koupališti Sedmihorky, v rybníku Konopáč u Heřmanova Městce, vodní nádrži Brušperk nebo na Těrlické přehradě.

Po koupání právě na Těrlické přehradě má kožní problémy několik desítek lidí. Podle hygieniků se v nádrži vyskytuje nebezpečný parazit. Koupání tam proto zásadně nedoporučují. Podle hygieniků by se mohlo jednat o cerkáriovou dermatitidu. Ta se projevuje vyrážkou a svěděním kůže. Může za ni průnik larev neboli cerkarií ptačích motolic do kůže. Hygienici už provedli rozbor vody z přírodní nádrže a označili ji za nevhodnou ke koupání.

Související obsah

Většina ostatních vodních ploch má přijatelnou nebo dokonce vynikající kvalitu vody. Pokud je vodní plocha označena modrým smajlíkem, jde o nejvyšší kvalitu vody bez jakéhokoli rizika. Zelený smajlík značí nezávadnou vodu s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů. Oranžoví označují místa se zhoršenou jakostí. Červené a černé poté značí nevhodné či dokonce nebezpečné vody ke koupání. 

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz