Počasí

Pomohly bouřky a lijáky houbám? Mykoložka popsala situaci

Pomohly bouřky a lijáky houbám? Mykoložka popsala situaci
Zdroj: Getty Images

Středeční silné bouřky daly houbařům naději, že se konečně zase budou moci vypravit do lesa a sesbírat si dost "paliva" na smaženici nebo houbové řízky. Mykoložka Tereza Tejklová ovšem varuje, že ani takovéhle průtrže mračen nebudou stačit.

I když na řadě míst ve středu padaly doslova provazy vody a dešťovka ani nestačila odtékat, přesto to podle mykoložky nestačí na to, aby se vyprahlá půda napojila a vyskočily z ní za pár týdnů hřiby a další houby.

"To, co ve středu napršelo, nestačí. Navíc byly srážky hodně lokální, někde spadlo jen pár kapek, někde nic," řekla TN.cz Tejklová.

Houby se sice podle ní najít dají, třeba v částech Beskyd nebo Jeseníků, ale jde spíš o náhodu a úlovky jsou tak jako tak hodně hubené.

"Třeba celé Polabí je úplně vyschlé. Houby se dají najít jen na místech, kde se delší dobu udrží vlhkost," vysvětluje mykoložka. A vzhledem k tomu, jak suché léto zatím máme, je takových míst jako šafránu.

Související obsah

"Je také pravda, že spousta houbařů je stále namlsaná ještě z loňské sezóny, která byla neuvěřitelně úrodná. Letos je to bohužel naopak," krčí rameny Tejklová.

Problém je podle ní i v tom, že i když byly ve středu místy lijáky velmi vydatné, půda už je po řadě tropických, suchých dnů tak vyprahlá, že většina vody jen steče po povrchu, místo aby se vsákla.

"Aby houby začaly růst, musí být deště pravidelnější, ne tak prudké a lépe rozložené v prostoru. Ale ještě není nic ztracené, pokud bude hodně pršet v září, tak můžeme v říjnu nosit plné košíky," uzavírá na trochu pozitivnější vlně Tejklová.

Video: Rybník Nesyt na Hodonínsku je plný mrtvých ryb

pez, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz