Cestujeme bezpečně

Chtěl si vzít písek z pláže, zaplatí 26 tisíc. S čím od moře nesmíme?

Chtěl si vzít písek z pláže, zaplatí 26 tisíc. S čím od moře nesmíme?
Zdroj: Profimedia

Pokutu v přepočtu více než 26 tisíc korun dostal Brit, který si chtěl odvést ze Sardinie plastovou lahev naplněnou pískem z pláže. Na ostrově je to totiž kvůli ochraně životního prostředí zakázáno. Můžete mít ale problémy i s jinými suvenýry, které si budete chtít z dovolené přivézt.

Na Sardinii bojovali s turisty, kteří pomalu ale jistě drancovali tamní přírodu, několik let. V loňském roce se konečně dočkali – v srpnu začal platit zákon, ve kterém je uvedeno, že kdo si vezme, ponechá nebo prodává i malé množství písku z pláží bez povolení, bude pokutován 500 až 3000 eury (asi 13 až 77 tisíc korun).

Naposledy na vlastní kůži tento zákaz pocítil turista z Británie, který si chtěl odvést plnou plastovou lahev písku z pláže u města Olbia na severovýchodě ostrova. V loňském roce úřady zabavily turistům kolem pěti tun písku.

Podobné zákazy platí po celém světě, z dovolené si totiž nemůžete dovézt, cokoli si zamanete. Úmluva CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin chrání více než 33 tisíc druhů. Nejde přitom jen o živé organismy, ale i jejich části a výrobky z nich.

V tabulce si přečtěte, co je z různých koutů světa zakázáno vozit bez povolení:

Pokud byste si i tak chtěli některý ze zakázaných suvenýrů domů vzít, budete si muset opatřit vývozní povolení země, ze které cestujete, a zároveň dovozní povolení České republiky.

Související obsah

Jak při dovozu suvenýrů správně postupovat a jak získat povolení, si poslechněte v rozhovoru:

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Sebastian Kurz definitivně končí v politice

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz se podle listu Kronen Zeitung rozhodl definitivně skončit v politice. V čele rakouské vlády poprvé stanul v roce 2017 coby vůbec nejmladší premiér na světě, bylo mu 31 let. V říjnu letošního roku musel rezignovat kvůli aféře se zmanipulovanými předvolebními průzkumy. Kurz se ale už do křesla kancléře nebude chtít vrátit. Podle listu Kronen Zeitung rozhodlo i to, že se mu narodil syn. V čele rakouských lidovců Kurze nahradí ministr vnitra Karl Nehammer.

Krátká zpráva

První případ omikronu hlásí i Spojené státy

USA jsou další zemí, kde byla potvrzena nákaza novou mutací koronaviru omikron. Nakaženým je plně očkovaný cestovatel, který se do Kalifornie vrátil z Jižní Afriky.

Píše se na Deník.cz