žralok

Ročně zabijeme miliony žraloků! Těchto pět druhů to lidem oplácí!

Žraloci jsou vykreslováni jako krutá monstra. Ve srovnání s člověkem jsou to ale mnohem menší predátoři.

Žraloci jsou často vykreslováni jako nelítostná stvoření prahnoucí po lidském masu. Přitom právě kvůli člověku je mnoho druhů žraloků na černé listině ohrožených zvířat. Zatímco žraloci ročně zabijí průměrně 10 lidí, člověk nemá problém za rok zabít i několik desítek milionů žraloků!

Související obsah

Zeptali jsme se Zoologa Lubomíra Hanela, jak moc jsou žraloci kvůli lidem ohrožení a proč je lidé vlastně loví. "V současné době se loví zhruba 800 tisíc tun paryb včetně žraloků ročně. To znamená několik desítek milionů kusů. Zhruba 70 druhů žraloků je v současné době zařazeno mezi ohrožené. " říká Hanel.

Takhle obrovské číslo zabitých žraloků má svůj důvod. Žraločí tělo má totiž pro člověka široké využití. "Žraloci se loví především pro maso, játra, olej nebo například chrupavky. Zajímavé je použití kůže, která se používá na výrobu bot, dámských kabelek apod. nebo jako náhrada smirkového papíru." vysvětluje Hanel.

Související obsah

Hlavním důvodem lovu žraloků jsou ale jejich ploutve. Přestože nemají skoro žádnou chuť, přidávají se do polévek, které jsou populární hlavně na Východě Asie, kde je koupíte na každém rohu. Pokud byste chtěli pomoci zabránit vyhynutí těchto krásných zvířat, odpusťte si nákupy produktů vyrobených ze žraloků.

Podle Hanela na lidi útočí přibližně 30 druhů žraloků, z nichž vyčnívá pět druhů predátorů, kteří mají na svědomí nejíce útoků na lidi. Jedná se o tyto druhy: Žralok velký bílý, Žralok bělavý, Žralok mako, Žralok tygří a Žralok dlouhoploutvý. "U těchto druhů je zaznamenáváno opakovaně napadání člověka v různých částech světa," říká zoolog Lubomír Hanel.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz