Seno

Chovatele děsí sucho! Balík sena bude za tisíce, část zvířat utratí

Až dva tisíce korun za balík sena, který loni stál pět set. Taková je aktuální cena krmiva. Kvůli extrémnímu suchu se skot a koně nemají na čem pást, zvýšená poptávka po seně tak vyhnala ceny na historické maximum. Jenže sklady prodejců jsou už prázdné. Chovatelé se tak obávají, že jim nezbude nic jiného, než poslat zvířata na jatka.

Tam, kde loni sklidili 300 balíků, jsou letos na polovině. Louky se proměnily v pouště a na cenách sena je to znát. Tak drahé prý ještě nebylo. Balík o průměru 150 centimetrů a váze kolem 300 kilogramů stál loni 500 až 600 korun. Letos byste ho koupili za dvojnásobek.

A ještě byste mohli mluvit o štěstí. Někde už totiž ceny atakují hranici dvou tisíc za balík. A v zimě prý bude ještě hůř. "Kdo si nesežene seno teď, tak už v zimě asi skoro vůbec nesežene, protože budou vyprodaný," uvedla majitelka stáje Družec Karolína Pospíšilová.

Jenže sehnat ho je problém už teď. "Ti, co ho mají, neprodávají. Bída je po celé republice," potvrdila ředitelka Agrární komory Středočeského kraje Petra Novotná.

Třeba farma v Malšovicích na Ústecku má ročně 2000 balíků sena navíc. Letos by jich sama tisíc potřebovala koupit. Krávy není čím krmit. "Budeme se snažit dobytek prodávat, ale problém je v tom, že krávy jsou březí a na jatka nemůžou," sdělil jednatel malšovické farmy Jiří Opat.

Související obsah

Jednou z nejpostiženějších oblastí jsou střední Čechy. Přitom právě kolem Prahy je nejvíc jezdeckých klubů a majitelů stájí. Řada jich teď budou zdražovat ustájení. "Prostě musí sáhnout hlouběji do kapsy, jestli chtějí, aby jejich koně jedli," prohlásila vedoucí jezdeckého klubu Odolena Voda Jarmila Beranová.

Štěstí mají ti, kteří si nasmlouvali dodávky na dlouho dopředu za pevnou cenu. I když ta je také vyšší než loni. "Pro letošní rok jsme vysoutěžili jeden balík cena za 919 korun včetně DPH," říká mluvčí městské policie Praha Irena Seifertová.

Kdo ještě nějaké seno má, pečlivě si ho hlídá. Mnohem víc než dřív se totiž začalo krást. "Balíky se nám ztrácejí, snažíme se to eliminovat tím, že ho okamžitě odvážíme," stěžuje si Opat.
Za loňské sucho se přihlásily o kompenzace tři tisíce zemědělců, od státu požadují přes miliardu korun. Letošní čísla ale budou asi vyšší.

Ondřej Špalek/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz