Developer

Novela stavebního zákona brzdí výstavbu v Brně! Developeři zuří

Brněnští developeři se zlobí. Jejich projekty totiž brzdí novela stavebního zákona, která měla vydávání stavebních povolení urychlit. V Brně to ale má opačný efekt, protože úředníci magistrátu řízení protahují a na stavební povolení se čeká několik měsíců nebo i celý rok.

Novela stavebního zákona platí od 1.ledna. A k zásadním změnám v ní patří podmínka, že k nové stavební činnosti musí mít investor závazné stanovisko odboru územního plánování a rozvoje magistrátu. A v tom je velký problém.

Brněnští úředníci jsou zasypaní požadavky stavebníků, kteří na jejich vyjádření čekají až půl roku. A někdy se proces natáhne třeba na rok.

"Většina developerů nemá pocit, že by vedení odboru územního plánování bylo ve věcech aktivní, progresivní a snažilo se věci konstruktivně řešit. Může dojít k zastavení výstavby," varuje Zdeněk Joukl, zástupce developera.

Problémy můžou mít hlavně firmy, které staví na dluh. Splácejí úvěry a musejí plnit termíny. Potíže přiznává i náměstek primátora Martin Ander, odpovědný za územní plánování. Pod něj spadající odbor je prý zahlcen dotazy ze stavebního úřadu.

Související obsah

"My jsme odbor posílili o osm pracovních míst a zároveň jsme zkrátili úřední hodiny tak, aby úředníci měli víc času na to, aby mohli vyřizovat právě ty žádosti, které na úřad chodí," vysvětluje Ander.

Naštvaní developeři hrozí, že raději budou stavět jinde, přestože Brno bojuje s nedostatkem bytů. Na jižní Moravě se letos podle statistik postavilo o téměř 400 bytů méně než loni za první pololetí.

Ondřej Požár/ nor, TN.cz

K tématu Developer

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz