Most

V Itálii se po bouři zřítil dálniční most! Mrtvých už je přes 40

V italském Janově se po silné bouři zřítil dálniční most. Podle italských médií se na něm v době pádu nacházelo 35 aut a tři kamiony. Aktuálně probíhá pátrání po lidech, kteří mohou být pod sutinami. Podle tamních úřadů je obětí už přes 40.

V úterý dopoledne se poblíž Janova zřítilo zhruba 100 metrů dálničního mostu Morandi, který je součástí silnice pro motorová vozidla A10. V době zřícení byl na mostě hustý provoz. 

Mluvčí italské civilní obrany na tiskové konferenci odpoledne doplnil, že na zřícené části dálničního mostu bylo v osudném okamžiku 35 aut a tři kamiony.


Rovněž novinářům řekl, že část mostu se zřítila na dvě průmyslové haly, v nichž ale v té době zřejmě nebyli žádní lidé. Statici prověřují zbylou část mostu, která nespadla.

Prezident Miloš Zeman poslal italskému prezidentovi kondolenční telegram:

V sutinách záchranáři se psy pátrají po obětech. Práci jim ale zpočátku značně komplikoval silný déšť, navíc padaly i kroupy. Právě počasí přitom podle italské policie s nejvyšší pravděpodobností za neštěstím stálo. V oblasti totiž udeřila silná bouře. Prudký déšť měl zapříčinit sesuv půdy, vlivem čehož došlo ke zřícení části stavby i s mostním pilířem. Někteří svědci tvrdí, že viděli, jak do mostu před tragédií udeřil blesk.

Záběry z místa:

Firma provozující most v italském Janově, jehož část se dnes zřítila, odmítla, že by podcenila údržbu stavby. Podle šéfa pobočky firmy Autostrade pro oblast Janova byl most pravidelně monitorován a kontroly neukázaly, že by hrozilo nebezpečí zřícení, informovala agentura ANSA.

Podívejte se na letecké záběry z místa tragédie: 

Informace o počtu obětí se stále mění. "Zřícení části mostu v Janově způsobilo smrt desítek lidí," uvedla agentura ADnkronos s odvoláním na ředitele záchranné služby. Tamní oficálové uvedli, že mrtvých už je přes 40, 16 lidé je zraněných a další se pohřešují.

Z trosek se podařilo zachránit i českého řidiče kamionu, který byl v Itálii na pracovní cestě. Pád přežil, ošklivě se ale zranil. Více informací najdete zde.

"S velkými obavami sleduji, co se stalo v Janově, vypadá to na obrovskou tragédii," sdělil italský ministr dopravy Danilo Toninelli s tím, že už vyrazil na místo neštěstí.

Máte informace z místa tragédie, nebo znáte někoho, kdo se právě v Janově nachází? Své poznatky a fotografie můžete zasílat na zpravy@nova.cz nebo na facebook TN.cz. Děkujeme!

Most je vysoký 45 metrů a vede přes nákupní centra, továrny, několik obytných domů, železniční trať do Milána a řeku Polcevera. Patří k nejrušnějším místům v oblasti, je totiž hlavní spojnicí mezi silnicí A10 a mýtnou branou západního Janova, odkud dále vede cesta do přístavu.

Související obsah

Most byl postaven v 60. letech, v roce 2016 proběhla jeho renovace. Po jeho pádu vypukl na místě chaos, doprava zkolabovala. Někteří kritici uvádějí, že most měl problémy se statikou, a proto se zřítil. Příslušné úřady ale tvrdí, že žádné zprávy o problémech neobdržely.

V souvislosti s neštěstím vydalo české ministerstvo zahraničních věcí doporučení pro turisty:

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz