Aretha Franklin

Smrt legendy zarmoutila české hvězdy! Smutní Farna i Rottrová

Zpěvačka Aretha Franklinová "Královna soulu" inspirovala i českou hudební scénu. Její smrt oplakávají Farna, Rottrová, Vondráčková i Kubišová.

Americká zpěvačka Aretha Franklinová, která včera podlehla rakovině slinivky, inspirovala i českou scénu! Její smrt nejvíce zasáhla zpěvačky Martu Kubišovou a Marii Rottrovou, které částečně převzaly její repertoár i způsob zpěvu. Rottrová se o smrti oblíbené zpěvačky dozvěděla na dovolené, zprávou od syna. Dodnes má v repertoáru jednu její píseň, kterou zpívá jako duet s Petrem Němcem.

 

Zpěvačka Marta Kubišová, která převzala například píseň Prove It, kterou zpívala z českým textem Proudy, měla možnost se s Franklinovou i osobně setkat a to při natáčení jejího koncertu v pařížské Olympii "Tleskám na její živé nahrávce,“ uvedla Kubišová.

 

Rottrová a Kubišová však nejsou jediné zpěvačky, které převzaly písně od americké legendy. V oblibě ji měla i zpěvačka Ewa Farna. Její píseň I Say a Little Prayer s českým textem od Zdeňka Borovce pod názvem Proč mě nikdo nemá rád nazpívala Helena Vondráčková. Ta, stejně jako Kubišová, vzpomíná na pařížský koncert.

 

Související obsah

"Velmi mne smrt této skvělé soulové zpěvačky zasáhla. Měla jsem možnost vidět v 60. letech její koncert v pařížské Olympii a dodnes na něj nezapomenu. A pokaždé si na Arethu vzpomenu, když zpívám její hit s českým názvem Proč mě nikdo nemá rád. Je mi líto, že odešla,“ sdělila zpěvačka prostřednictvím svého PR manažera Luboše Procházky.

 

V té době tvořili Marta Kubišová, Helena Vondráčková a Václav Neckář slavné pěvecké trio Golden Kids.

 

"Tenkrát v šedesátých letech a na začátku sedmdesátých let patřilo k dobrému tónu něco zpívat z repertoáru Arethy Franklinové,“ uvedl hudební publicista Jiří Černý.

Podívejte se, jak Arethu Franklin ztvárnila Hana Holišová v show Tvoje tvář má známý hlas, jejíž 5. řadu odvysílá TV Nova letos na podzim:

 

Arteha naposledy vystupovala loni v listopadu na koncertě Eltona Johna. Poté se stáhla do ústraní a na veřejnosti se už neobjevila. Kromě 18 cen Grammy dostala Franklinová také ocenění Grammy za celoživotní dílo (v roce 1994). V roce 1987 se stala první ženou, která byla uvedena do rokenrolové síně slávy.

KH, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Aretha Franklin

Důležité Události

Píše se na Deník.cz