Domácí

Babišův systém pro státní zakázky zdaleka nešetří, jak se čekalo

Systém centrálního nákupu státu, který prosadil Andrej Babiš ve funkci ministra financí, měl přinést usnadnění a ušetřit nějaké peníze, podle Nejvyššího kontrolního úřadu ale nefunguje a předpokládané úspory nepřináší.

Ještě jako ministr financí systém prosadil současný premiér Andrej Babiš. Sliboval si od společných nákupů, do kterých by se zapojilo 521 organizací, miliónové úspory. NKÚ prověřil centralizovaný nákup státu v letech 2014 až 2017 a zjistil, že systém nefunguje tak, jak se očekávalo.

"Původně se předpokládalo, že prostřednictvím resortních systémů budou ročně zadávány zakázky za více než 45 miliard korun. V roce 2016 to však bylo jen 8,2 miliardy korun. Více než polovinu z nich tvořily zakázky Ministerstva vnitra," uvádí Nejvyšší kontrolní úřad České republiky v tiskové zprávě.

Za dobu jeho fungování v něm byla zadána pouze zakázka na nákup kancelářského papíru za 118 miliónů korun. Přitom některé resorty ho dál kupovaly od svých dřívějších dodavatelů, protože byl levnější.

Související obsah

Ministerstvo financí ale systém brání a tvrdí, že přinesl značné úspory například při zakázce na nákup 1400 automobilů, u nichž se podařilo ušetřit až 33 procent na cenách vozů.
 

klma, tn.cz / TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz