Sýr

Kontroloři varují: Čtvrtina sýrů je nekvalitních! Tyhle si nekupujte

Kontroloři varují: Čtvrtina sýrů je nekvalitních! Tyhle si nekupujte
Zdroj: Profimedia

Čtvrtina sýrů z dovozu, které zkontrolovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), byla nekvalitní. Ošizeny byly podle kontrolorů i nejoblíbenější polotvrdé sýry Čechů, jako jsou gouda, čedar nebo eidam.

Výsledky kontrol polotvrdých sýrů z dovozu dopadly nevalně už v minulých letech, proto se SZPI rozhodla pokračovat v nich i letos. Ani tentokrát ale ke zlepšení nedošlo. Čtvrtina z kontrolovaných vzorků nevyhověla požadavkům na kvalitu.

"V rámci cílené kontrolní akce inspektoři zkontrolovali celkem 121 vzorků přírodních polotvrdých sýrů, laboratorní analýze bylo podrobeno 64 výrobních šarží. Z 64 šarží laboratorní rozbor prokázal nevyhovující parametry u 15 šarží, což představuje téměř čtvrtinu. Podíl nevyhovujících vzorků i typy pochybení ukazují, že řada zahraničních výrobců stále nevěnuje kontrole jakosti potravin určených pro trh v ČR dostatečnou pozornost," popsal mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

U devíti vzorků rozbor prokázal vyšší než deklarovaný obsah soli, u čtyř vzorků nižší než deklarovaný podíl sušiny na hmotnosti výrobku a u tří vzorků nižší než deklarovaný podíl tuku v sušině.

Související obsah

"Sušina a tuk v sušině patří ke klíčovým parametrům jakosti sýrů a je-li skutečný podíl sušiny nebo tuku v sušině nižší, než kolik uvádí výrobce na obalu, jedná se klamání spotřebitele. Vyšší než deklarovaný obsah soli ve výrobku představoval u některých vzorků až masívní nedodržení výživových údajů z tabulky výživových hodnot, kterou musejí výrobci povinně uvádět na obalu," upozornil Kopřiva.

Vzorky inspektoři odebrali u 13 maloobchodní prodejců, zejména se jednalo o zástupce velkých obchodních řetězců. S kontrolovanými prodejci zahájí SZPI správní řízení o uložení pokuty.

"Vzhledem k neuspokojivým výsledkům kontrolní akce bude kontrolní tlak SZPI v segmentu dovozových polotvrdých sýrů pokračovat i v budoucnu," dodal mluvčí.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

POZOR: Jíte tohle pečivo? Může se stát, že kvůli tomu neprojdete drogovým testem!

Jídlo, které nesmíte jíst syrové: Hrozí vám otrava!

Mléko - škodí, nebo pomáhá?
Tavený sýr dětem spíše škodí. Obsahuje fosfor a sodík

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz