Vědci oznámili velmi významný objev, v měsíčních kráterech poblíž pólu objevili led. Jedná se tak o oficiální potvrzení přítomnosti vody na naší přirozené družici. Vznik lunární báze je opět o něco reálnější.
Ložiska ledu se podařilo najít na nejchladnějších a nejtemnějších částech Měsíce. V kráterech na pólech, kam nikdy nedopadá sluneční světlo, je poměrně tenká vrstva ledu, který může být podle NASA velmi starý.
Data, díky kterým se podařilo potvrdit výskyt vody na Měsíci, pořídila indická sonda Čandaraján-1 už v roce 2008, sonda tehdy fungovala necelý rok. O vědecká data se postaral přístroj Moon Mineralogy Mapper (Měsíční mapovač minerálů - M3).
Vědecký tým pod vedením expertky Shuai Li z Brownovy univerzity nyní využil data k dalšímu výzkumu.
Náznaky toho, že se na Měsíci nachází voda, objevili vědci už dříve, tehdy se ale dalo měření vysvětlit zcela jiným fenoménem, jakým je například reflektivní měsíční povrch.
S dostatečným množstvím ledu, vrstva má podle NASA několik milimetrů, bude v budoucnu mnohem jednodušší zřídit na Měsíci základnu, jelikož je povrchová voda lépe dostupná. Původně se předpokládalo, že bude nutné vodu dostávat z podzemí.
Podívejte se, jak lidé v Česku sledovali zatmění Měsíce:
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz