Příjmení

Jaké dostane dítě příjmení? Ani po jednom z rodičů to být nemusí!

Jaké dostane dítě příjmení? Ani po jednom z rodičů to být nemusí!
Zdroj: Thinkstockphotos

Čím dál víc párů řeší, po kterém z rodičů by se mělo jejich dítě jmenovat. Dlouhodobě totiž přibylo dvojic, které spolu žijí, ale ne v manželství. Zároveň vzrostl také počet rozvodů, po kterých je udělení příjmení také ošemetné. Víte, podle čeho se dává?

Pokud jsou rodiči v manželském svazku, příjmení dítěte je jisté. Co ale když spolu žijí jen "na hromádce"? Nebo jsou rozvedení? V takovém případě dítě nemusí dostat příjmení ani po jednom z rodičů - pokud jím je někdo jiný, než manžel.

Rodiče manželé

Nejjednodušší variantou jsou samozřejmě sezdaní rodiče. Už při svatbě se totiž musíte shodnout na tom, jaké budete užívat příjmení. V případě, že bude jedno a společné, děti automaticky dostanou stejné. Pokud jste tedy Novákovi, budou Novákovi i vaši potomci. Píše o tom portál Peníze.cz.

Když jste se rozhodli nechat si vlastní příjmení (například Novák a Svobodová), při obřadu nahlásíte, jaké z nich ponesou vaše děti. Všechny pak musí mít stejné příjmení, nemůže být dcera Nováková a syn Svoboda.

Další variantou je příjmení zdvojit. Původní jméno se odsune na druhé místo, zdvojené příjmení navíc může nést jen jeden z manželů. Může být tedy paní Nováková Svobodová a pan Novák, nebo Svoboda Novák a Svobodová. Dítě se pak bude jmenovat po tom z manželů, který příjmení nemá zdvojené.

Související obsah

Nesezdaní rodiče

Pokud chcete, aby dítě dostalo příjmení otce, musíte ještě před porodem na matriku. Matka i otec pak podepíšou souhlasné prohlášení o určení otcovství. Potřebujete k tomu občanský průkaz, rodný list a těhotenskou průkazku. Dokument pak nezapomeňte přinést do porodnice. Jinak by dítě dostalo automaticky jméno po matce.

Svobodná matka

Pokud je matka svobodná a otce nezná, nebo ho z jiného důvodu nechce uvádět v rodném listě dítěte, stačí předložit svoji občanku, rodný list a prohlášení o jménu dítěte. Příjmení pak dostane po ní.

Související obsah

Rozvedení

V případě, že je žena rozvedená delší dobu, platí pro ni stejná pravidla jako pro svobodnou matku, případně pro rodiče, které spolu žijí, ale nejsou manželé. Neměla by si však zapomenout rozvodový rozsudek.

Pokud se dítě narodí ještě v době trvání manželství (ale poté se rodiče rozvedou) nebo do uplynutí 300. dne po rozvodu, za otce se automaticky považuje (bývalý) manžel. Pro příjmení dítěte pak platí stejná pravidla jako pro manžele.

Ke změně otcovství, které řeší soud, je pak potřeba souhlas všech tří stran - matky a otce dítěte i bývalého manžela. Musíte o ni ale požádat nejpozději do jednoho roku po porodu. Jestliže jedna strana nesouhlasí, musíte předložit důkazy o otcovství.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz