Rakousko

Rakousko trápí silné bouřky a záplavy. Tisíce lidí bez elektřiny

Pokud aktuálně trávíte dovolenou v Rakousku, nebo se tam o víkendu chystáte, zpozorněte. Od čtvrtka zde řádí silné bouřky a hrozí velké nebezpečí povodní. V pondělí už by mělo být počasí opět pěkné.

Ve čtvrtek přišla do Rakouska studená fronta, která s sebou přinesla silné bouřky. Ve čtvrtek nepřiznivé počasí zasáhlo zejména spolkovou zemi Salcbursko, kde způsobilo silné deště a záplavy a rozbilo silnice. 

Nejvíce postižené bylo město Glemmtal, kde se vylila řeka Saalach. Některé silnice byly zcela neprůjezdné a více než 300 bylo odříznuto od vnějšího světa. Dočasně byly omezeny dodávky pitné vody.

V celém Salcbursku vyrazilo do akce přes 400 hasičů. Úřady zvažovaly povolání armády k evakuaci obyvatel, nakonec to však nebylo nutné, neboť se situace uklidnila. Hasiči však stále mají obavy. Svahy jsou po bouřkách poškozeny a kdyby přišly další přívalové deště, mohlo by dojít k masivnímu sesuvu půdy.

V pátek se bouřky přesunuly převážně na jihovýchod země do Dolního Rakouska. Blýskalo se v celé oblasti mezi Vídní a Grazem, kde během hodiny spadlo až 65 litrů vody na metr čtvereční. Bouřky doprovázelo krupobití a silný vítr místy o rychlosti až 70 km/h, který vyvracel stromy.

Dolní Rakousko je oblíbenou turistickou destinaci, která neuniká ani pozornosti českých turistů. Pokud si momentálně užíváte dovolenou v tomto regionu, mějte se na pozoru. Meteorologové hlásí bouřky a silné přívalové deště po celý den, proto hrozí riziko povodní.

Byla vydána varování, aby lidé nepobývali v okolí vodních toků, neboť hrozí náhlé zvýšení jejich hladin. Podle rakouských hasičů varování platí až do nedělního rána. O víkendu by mělo na horách dokonce sněžit.

V pátek večer měli hasiči více než 40 výjezdů. Většinou se jednalo o zatopené sklepy a garáže. Kvůli blesku zde vypukl lesní požár. K masivním záplavám však naštěstí nedošlo.

Související obsah

Výrazně byla zasažena oblast u maďarských hranic ve spolkové zemi Burgenland, kde řádí povodně. Ve východním Štýrsku bouřky způsobily rozsáhlé výpadky elektřiny, které postihly až sedm tisíc lidí.

Štýrsko během bouřek postihlo hned několik požárů. Většinou se jednalo o rodinné domy, kterým chytla střecha po udeření blesku. Velký požár postihl hospodářství, kde zasahovalo jedenáct hasičských jednotek. Majitel přenesl všechna zvířata včas do bezpečí, sám ale utrpěl otravu kouřem.

V sobotu už by měly být místy pouze slabé bouřky, dojde však k prudkému ochlazení až na 17 stupňů doprovázenému celodenním deštěm. V neděli bude toto počasí pokračovat, k večeru se začne vyjasňovat. V pondělí už by mělo být opět příjemné slunečné počasí.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz