Domácí

Suché léto: Někteří prodejci si mnou ruce, jiní počítají velké ztráty

Letošní rekordně horké léto se pomalu chýlí ke konci a tak začínají experti sčítat, jaké bylo z pohledu ekonomiky. Zatímco například provozovatelé kempů a sadaři jednoznačně vydělali, zemědělci a lesníci očekávají miliónové ztráty. Letošní léto bylo také mimořádně tragické na silnicích.

Sto čtrnáct mrtvých, další stovky těžce raněných. Letošní prázdninová vedra se černě podepsala na našich silnicích. Srpen je nejtragičtějším měsícem letošního roku.

"Nedodržování bezpečné vzdálenosti, nedání přednost v jízdě, tato sezóna bude jedna z nejtragičtějších," potvrdil dopravní expert Michal Charouz.

Kvůli suchu na letošní rok nebudou v dobrém vzpomínat ani zemědělci. "Ty výnosy byly zhruba o 25 procent nižší, než je běžné," vysvětlil Jaroslav Brožka ze zemědělské společnosti Lažany.

Už teď mají milionové ztráty chmelnice nebo rybáři. Kvůli suchu uhynuly stovky tun ryb. "Nedá se tady dýchat, nemůžeme větrat, ty ryby umírají, jsme z toho úplně zoufalí," popsala Jana Hahnl, která bydlí nedaleko míst, kde ryby hynuly ve velkém.

Související obsah

Až poloviční ztrátu budou mít půjčovny lodí. Některé řeky se kvůli nedostatku vody nedaly vůbec sjíždět. Víc než kdy jindy se zapotili také hasiči. Jen za červenec a srpen vyjížděli k dvěma a půl tisícům požárů v přírodě.

Ruce si naopak mnou provozovatelé koupališť. Letošní léto bylo podle nich jedno z nejlepších za poslední roky. "Jedná se o druhou nejlepší sezónu za posledních pět let," zveřejnila provozovatelka koupališť Hana Marečková.

A spokojeny jsou i cestovní kanceláře. "Tržby cestovních kanceláří se budou rovnat loňské sezóně nebo budou dokonce lepší," sdělil místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Související obsah

Rekord zřejmě padne i v množství vyrobené zmrzliny. Léto si chválí také výrobci pálenek nebo vinaři. Díky teplému počasí se urodilo více ovoce.
 

Jan Socha/klma, tn.cz / TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz