Středočeský kraj

Vzácná barevná opička z Chlebů má mládě. Najdete ho na fotce?

Vzácná barevná opička z Chlebů má mládě. Najdete ho na fotce?
Zdroj: Zoo Chleby

Ohromnou radost zažívá tým ošetřovatelů zoologické zahrady v Chlebech nedaleko Nymburka! V sobotu 25. srpna totiž přivítali nový zvířecí přírůstek, a to ne jen tak ledajaký – jde o již v pořadí druhé mládě opice langur duk, mimořádně vzácného druhu primátů. První z langurů se narodil 26. června letošního roku.

Matkou opičího novorozence se stala šestiletá samice Ding. Otcem obou mláďat je samec Thua Noi. Zaměstnanci ZOO si ještě nejsou jisti pohlavím, s největší pravděpodobností jde však o samečka. „Ve skupině vládne klid, mládě je stále se svojí matkou, která, přestože je prvorodička, o svého potomka vzorně pečuje,“ uvádí Karolína Dufková, marketingová specialistka chlebské zoo.

Chlebská zoo je jediná v České republice, které se chov tohoto druhu opic daří. V ostatních městech se o to sice také pokoušeli, zvířata však většinou po krátké době uhynula. Primát langur duk je jedním z nejvzácnějších druhů zvířat, který je v českých zoo k vidění a jeho chov je velmi náročný. Například potravu je třeba dovážet až z dalekého Laosu a Vietnamu.

Související obsah

Dvě opičí samice a jeden samec přicestovali do Chlebů 26. srpna 2016 a přesně o dva roky později se narodil první potomek – pro zaměstnance zoo se tedy stal symbolickou odměnou za nelehký dvouletý chov vzácných opic.

Další rodinku langurů, mimo asijské zoologické zahrady, najdeme až ve Philadelphii v USA. I z tohoto důvodu je úspěšný chov langurů a narození dvou mláďat významným úspěchem v rámci zoologických zahrad celého světa, tím spíše, že v dnešní době jde o ohrožený druh.

Většina primátů druhu langur duk vyhynula během Vietnamské války, chemické operace totiž zlikvidovaly většinu jejich přirozené potravy.

mk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k odstrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz