Trest

Psycholog: Děti nebijte ani za trest! Škodí jim to víc, než myslíte

Psycholog: Děti nebijte ani za trest! Škodí jim to víc, než myslíte
Zdroj: Thinkstockphotos

Škola klepe na dveře a s ní i známky, které ne vždy dělají rodičům radost. Podle psychologů byste ale neměli dítě ani v případě pětky nebo většího problému trestat fyzicky. Mnohem lépe podle nich funguje systém odměn.

Jakmile v žákovské knížce najde špatnou známku, sahá mnoho rodičů okamžitě po vařečce, kterou dítě dostane "na zadek". Podle průzkumu agentury NMS Market Research schvaluje tělesné tresty ve výchově dětí 85 % českých rodičů.

Podle psychologa Radka Ptáčka by ale lidé své potomky neměli "bít" ani výchovně. "Dítě se nachází ve velmi nerovnoměrném vztahu, kdy je exponováno fyzickým trestům, na které nemůže nějakým způsobem reagovat. Fyzický trest, jako výchovný prostředek sám o sobě, není účinný," uvedl Ptáček.

Tělesný trest je podle psychologů jen dočasné řešení. "Může omezit výskyt nevhodného chování v dané situaci, ale ne dlouhodobě," doplnil psycholog a spolupředsedající kongresu ISPCAN, který se bude týráním, zanedbáváním dětí a obecně násilím na nich zabývat.

Naopak studie potvrzují, že trestání dětí v dospívání mnohonásobně zvyšuje pravděpodobnost, že se budou také chovat násilně, budou mít problémy ve vztazích a trpět nějakým duševním onemocněním, například depresí. "Fyzický trest nemá jinou funkci, než je ventilace emocí rodiče. Žádná jiná omluva pro něj není," doplnil Ptáček.

 

Související obsah

Psychologové proto doporučují nahradit tělesné tresty odepřením určité výhody nebo zákazem oblíbené činnosti. "Délka musí být přímo úměrná věku dítěte. Pakliže se jedná o tříleté dítě, tak se mu například nepustí večerníček. Čtrnáctileté dítě už unese, že mu například na dva dny rodiče zabaví mobil," nabádá odborník.

Součástí výchovy by ale vedle trestů měla být i odměna. Za žádoucí chování musí rodiče dítě pochválit, za nežádoucí zase potrestat. Oba následky pak budou pro potomka předvídatelné, což je podle psychologů dobře. Zároveň by měly být bezprostředně spojeny s danou situací.

Násilí na dětech se bude věnovat také nadcházející mezinárodní konference ISPCAN, která se bude od 2. do 5. září poprvé konat v Praze. Sdružuje profesionály, kteří se zabývají prevencí a řešením týrání, zanedbání nebo zneužívání dětí po celém světě. Kongres si klade za cíl zvýšit povědomí veřejnosti o těchto problémech.

epa, TN.cz

K tématu Trest

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz