Demonstrace

Hajlování v Chemnitz šokovalo Německo, napětí ve městě trvá!

Chemnitz (Saská Kamenice) se stále vzpamatovává z přílivu extrémistů, kteří od začátku týdne ve městě demonstrují. Německou veřejnost šokovaly především skupinky hajlujících, po kterých pátrá i policie.

A napětí po ubodání jednoho z místních v podstatě nepolevuje - a to i přesto, že muž zemřel už v neděli ráno. Chemnitz se stalo ohniskem násilných střetů především proto, že útočníky měli být žadatelé o azyl z Blízkého východu.

Policisté pátrají po přibližně deseti lidech, kteří během protestů v ulicích hajlovali a které se podařilo mužům zákona natočit.

Politici viní z rozsáhlých nepokojů i falešné zvěsti, které se jako lavina rozšířily po sociálních sítích. "Musíme přiznat, že mobilizace přes internet byl mohutnější než v minulosti," uvedl saský premiér Michael Kretschmer.

Protesty na začátku týdne přiživily i zvěsti, že místní muž zemřel poté, co bránil ženu. Vzápětí se podle portálu DW.com objevila i fáma, že byl zabit další muž.

Reportáž TV Nova:

Policie sice tyto informace vyvrátila, ale už bylo pozdě. Kretschmer uvedl, že následující vlna vzteku a nevole "stála na xenofobních komentářích, falešných informacích a konspiračních teoriích, prostě na falešných zprávách."

Související obsah

Smrt muže v Chemnitz na místo přilákala asi šest tisíc ultrapravicových radikálů, z opačné strany názorového a politického spektra dorazila asi tisícovka demonstrantů.

Chemnitzská policie v oficiálním prohlášení napsala, že při střetech znepřátelených táborů v ulicích města byli zraněni dva policisté a po devíti demonstrantech z obou stran.

Policisté zároveň čelí kritice, že pondělní demonstraci nezvládli a neudrželi levicové a pravicové radikály od sebe. Nepřátelské davy tu krotilo 591 mužů zákona. Zároveň začala německá policejní inspekce vyšetřovat únik zatykače na jedhoho z obviněných mužů, který se vzápětí začal šířit mezi neonacisty na sociálních sítích.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz