Domácí

Hledají se vlčata z roku 1968, jejich vedoucí oslavil 101. narozeniny

Hledají se vlčata z roku 1968, jejich vedoucí oslavil 101. narozeniny
Zdroj: facebook

Eduard Marek, který je velkou osobností českých skautů, letos oslavil neuvěřitelné 101. narozeniny. Vyslovil k tomu jedno přání, rád by našel spořilovská vlčata, která vedl v roce 1968. Poznáte-li se, neváhejte se ozvat.

Všichni se snaží svým přátelům a blízkým plnit narozeninová přání, stejnou snahu má i paní Jitka, která hledá oddíl skautů vedený panem Eduardem Markem, jenž je nejen mezi skauty legendou.

"Tento oddíl spořilovských vlčat z roku 1968 vedl pan Eduard Marek, přezdívaný Hroznýš. Kdo by ho neznal, je to celoživotní skaut tělem i duší, vězněný nacisty i komunisty, a letos oslavil 101 let. Dal mi tuto fotografii, abych se pokusila chlapce na obrázku najít. Poznáte-li se, nebo někoho známého, ozvěte se prosím, Hroznýš by měl radost," zveřejnila paní Jitka společně s fotografií.

Eduard Marek byl skutečně legendou českého skautingu, kterému se věnoval už od mládí. Za druhé světové války byl kvůli svému židovskému příteli, kterému pomáhal, zatčen a na několik měsíců odsouzen, po propuštění se pak skautingu věnoval ilegálně, uvádí Skautský institut.

Zdroj: facebook

 V případě, že byste někoho na fotce poznali, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím emailu zpravy@nova.cz.

"Jako spojka se aktivně účastnil Pražského povstání. Po válce obnovil svou realitní kancelář a vedl junácký oddíl. Po komunistickém puči v únoru 1948 v Praze společně s přáteli založil odbojovou skupinu „Dr. E. Beneš”, která byla napojena na francouzskou špionáž. Již počátkem roku 1949 však byla skupina prozrazena a Marek byl odsouzen za protistátní činnost ve skupině Richarda Lederera na deset let. Markova manželka byla odsouzena na 11 let a jejich tehdy pětiletý syn Eduard putoval do ústavu v Počernicích," popisuje Skautský institut.

Související obsah

Propuštěn byl po dlouhých sedmi letech a znovu se ilegálně věnoval skautingu. Po roce 1989 se stal předsedou Obvodní rady Junáka Prahy 2.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Za poslední rok zahynuli ve službě dva agenti CIA

Za poslední rok zahynuli ve službě dva důstojníci americké zpravodajské služby CIA. Na pamětní zeď v sídle agentury v Langley ve Virginii přibyly při každoročním ceremoniálu na jejich počest dvě hvězdy. Pracovali v utajení, jejich jména i okolnosti úmrtí jsou tajné. O rok dříve přišli při plnění úkolů o život čtyři příslušníci CIA.

Krátká zpráva

Zřícená budova pohřbila v Íránu šest lidí, desítky jsou ještě v troskách

Šest lidí zahynulo při zřícení nedostavěné budovy v nejrušnější ulici v íránském městě Abadan. Záchranáři vyprostili z trosek desetipatrového domu 34 živých, desítky lidí pohřešují. Spodní patra domu byla před několika dny zprovozněna, zatímco horní část ještě dostavovali. Policie zatkla majitele objektu i šéfa stavební firmy.

Píše se na Deník.cz