Zahraničí

Doněck se loučí se šéfem separatistů, přišly desítky tisíc lidí

V neděli se lidé přišli rozloučit s vrchním představitelem proruských separatistů na východě Ukrajiny Alexandrem Zacharčenkem. Ten se stal v pátek obětí atentátu v restauraci Separ v Doněcku. Rakve byla vystavena v budově městské opery, rozloučit se přišly desítky tisíc lidí.

Tisíce lidí se seřadili do několik kilometrů dlouhé fronty, aby mohli vzdát hold hlavě samozvané Doněcké lidové republiky. Alexander Zacharčenko se stal v pátek obětí atentátu v restauraci Separ, uvádí agentura APTN.

Zacharčenkova smrt opět výrazně zhoršila konflikt mezi proruskými separatisty a ukrajinskými jednotami, které se střetávají na východě Ukrajiny. Separatisté podle APTN tvrdí, že se ukrajinská strana připravuje na nový úder.

Moskva obvinila z odpovědnosti za atentát Kyjev. "Jsou všechny důvody předpokládat, že za vraždou stojí kyjevský režim, který nejednou použil podobné metody k odstranění jinak smýšlejících a nepohodlných," prohlásila mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová.

Na počest Zacharčenka se konala velká akce, při které mohli lidé vzdát hold u rakve vystavené v budově opery. Následně byla rakev, kterou doprovázela dlouhá kolona, převezena na hřbitov na jižním okraji města.

Podle ruské agentury Interfax se v neděli se Zacharčenkem přišlo rozloučit kolem 120 tisíc lidí.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Z vraždy mladé irské učitelky byl obviněn Slovák (31)

Z vraždy třiadvacetileté učitelky Ashling Murphyové byl ve středu irskými úřady obviněn slovenský státní příslušník Jozef Puška (31). Podle BBC žil zadržený v Tullamore ve středním Irsku a po sdělení obvinění byl umístěn do vazby. Jeho právník požádal o bezplatnou právní pomoc a tlumočnické služby. Policisté v souvislosti s vraždou zdrželi ještě jednoho podezřelého muže, ten byl propuštěn bez obvinění.

Krátká zpráva

Vůdce gangu pašeráků lidí dostal 15 let vězení

Belgický soud odsoudil šéfa vietnamského gangu pašeráků lidí k 15 letům odnětí svobody a pokutě 920 000 eur. Vo Van Hong (45) byl hlavou skupiny, která byla zodpovědná za úmrtí 39 Vietnamců, kteří byli v říjnu 2019 nalezeni udušení v návěsu kamionu na jihovýchodě Anglie. V loňském roce britský soud odsoudil v této kauze další čtyři podezřelé k trestům odnětí svobody v rozmezí od 13 do 27 let.

Píše se na Deník.cz