Nehoda

Léto smrti na silnicích: Zemřelo 121 lidí, o 20 % více než loni

Léto smrti na silnicích: Zemřelo 121 lidí, o 20 % více než loni
Zdroj: HZS Plzeňský kraj

Chvíle nepozornosti, únava, nezodpovědnost. Tohle všechno můžou být důvody, které zapříčinily o letošních prázdninách vyšší počet nehod. Od roku 2015 smrtelné nehody na českých silnicích ubývaly, letošní rok tento trend ovšem opět obrátil. Oproti loňsku rostl počet úmrtí o prázdninách o 20 procent.

Prázdniny jsou z pohledu dopravních nehod nejrizikovějším obdobím roku. Jen o letošních letních prázdninách zemřelo na českých silnicích 121 lidí, dalších 479 se při nehodě těžce zranilo a 5018 utrpělo lehké zranění.


Oproti loňsku, kdy na silnicích zemřelo historicky nejméně osob, měly ty letošní nehody podle předběžných statistik fatálnější následky. Zatímco vzrostl počet úmrtí, počet těžce a lehce zraněných se snížil. Pouze devět prázdninových dní si nevyžádalo žádnou oběť na životech. Nejtragičtějším dnem se stala sobota 11. srpna, kdy zemřelo při nehodách sedm lidí.

Související obsah


Bilance letošních prázdnin potvrdila, že nejvíce ohrožení jsou ti nejzranitelnější účastníci silničního provozu, tedy chodci, děti, cyklisté a motocyklisté. "Nepříznivou roli sehrálo také velmi horké počasí. Zvýšená únava vede ke ztrátě pozornosti,“ řekl Tomáš Neřold z BESIPu s tím, že příčinou řady letních nehod bylo právě nevěnování se řízení nebo přejetí do protisměru z důvodu ztráty pozornosti.


Pozor je třeba si dávat také začátkem školního roku. Děti jsou často ještě nekoncentrované, a proto by jim rodiče i učitelé měli připomenout základní pravidla bezpečného silničního provozu. "U menších školáků doporučujeme, aby s nimi rodiče prošli celou trasu do školy, ukázali jim bezpečná místa pro přecházení, vyzkoušeli si společně správný způsob rozhlédnutí a upozornili děti na největší rizika,“ dodal Neřold.


Za prvních osm měsíců roku zemřelo v důsledku dopravních nehod v Česku 353 lidí, což je o 29 lidí více než vloni. Policejní statistiky jsou prozatím předběžné, konečný účet dopravních nehod na českých silnicích upřesní policisté v příštích týdnech.

sik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz