Západonilská horečka

Smrtící západonilská horečka je v Česku. Muž se nakazil v Řecku

Česko hlásí první případ nákazy smrtící západonilskou horečkou. Nakaženým je muž, který byl na dovolené v Řecku.

Západonilská horečka dorazila do Česka. Muž si ji přivezl z dovolené v Řecku, kde už virus letos zabil pět lidí. Od začátku roku se jich tady nakazilo bezmála 150.

Že se v Česku nákaza skutečně vyskytuje, potvrdil Státní zdravotní ústav v Ostravě. Vzorek jim sem poslali z Prahy. Pozitivní výsledek vyšel hned při několika testech.

Od začátku roku se v zemích Evropské unie objevilo 710 případů nákazy, jen v posledním srpnovém týdnu západonilská horečka zabila 24 lidí. Od ledna do konce srpna si vyžádala 63 obětí.

Související obsah

Infekce virem Západonilské horečky většinou probíhá jako nákaza podobná jiným virózám. Projevuje se zvýšenou tělesnou teplotou, bolestí hlavy, končetin, vyrážkou a zvětšením mízních uzlin. Může ale probíhat i bez příznaků.

Ohroženi jsou starší lidé a ti s oslabenou imunitou, u kterých může způsobit nebezpečný zánět mozku a smrt. U těžších průběhů nákazy se objevují svalová slabost, křeče, zmatenost, poruchy chování a případně i ztráta vědomí, upozorňují lékaři z Ostravy. Inkubační doba je 3 až 14 dní. Nemoc je smrtelná přibližně pro 1 ze 150 nakažených.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz