Zahraničí

Video z Chemnitzu je lež, tvrdí rozvědka. Vláda chce důkazy

Video z Chemnitzu je lež, tvrdí rozvědka. Vláda chce důkazy
Zdroj: Profimedia

Šéf německé kontrarozvědky Hans-Georg Maassen zpochybnil štvanici na cizince v Chemnitzi. "Máme pádný důvod domnívat se, že šlo o záměrnou dezinformaci,," uvedl Maassen.

K protestům došlo v sobotu 1. září. Od té doby se na sociálních sítích masově šíří video, na kterém lze vidět, že demonstranti pronásledují a útočí na lidi "neměckého" vzezření.

Maassen toto video zpochybnil, podle něj je falešné. "Neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že video tohoto údajného incidentu, je pravé," řekl Maassen deníku Bild. "Nemáme spolehlivé informace o tom, že by pronásledování proběhlo," dodal.

Podle jeho slov se možná jedná o úmyslnou dezinformaci. "Možná s úmyslem odvést pozornost veřejnosti od vraždy v Chemnitzi," uvedl Maassen. Kdo podle něj za dezinformací stojí, neřekl.

Premiér Saska Michael Kretschmer Maassenovy pochybnosti potvrdil s tím, že pravicové protesty podle něj nevedly k žádným honům na cizince.

Kancléřka Angela Merkelová však nesouhlasí. "Máme videozáznam, který dokazuje, že tam došlo k cílenému napadání, nepokojům a nenávisti. Tohle se nemá v právním státě dít," vyjádřila se.

Politici po Maassenovi požadují, aby svoje tvrzení vysvětlil a doložil. Důkazy si od něj vyžádalo ministerstvo vnitra, generální tajemník SPD Lars Klingbeil a příslušné orgány parlamentu zabývající se otázkami vnitřní bezpečnosti.

Veřejnoprávní televize ARD nenašla žádný důkaz, který by podpořil Maassenova slova. Místo, doba i počasí ve chvíli, kdy se to stalo, svědčí ve prospěch pravosti videa. To samé platí pro výpovědi svědků.

Masové protesty reagovaly na vraždu 35letého Daniela koncem srpna. Policie zadržela dva muže - jeden měl syrský původ, druhý irácký. Po třetím muži policie stále pátrá.

Podívejte se na reportáž o napětí v německém Chemnitzu: 

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz