Maturita

Test z angličtiny štve maturanty. Nedají ho ani vysokoškoláci, tvrdí

Opravná maturita z angličtiny velmi nepříjemně překvapila studenty, kteří test tento týden skládali. Stěžují si hlavně na poslechovou část. Neúspěšní maturanti chystají proti výsledkům zkoušky hromadný protest.

"Poslech byl na úrovni vysoké školy a kvalita provedení, ta se ani nedá komentovat!" zlobí se maturantka Markéta, která se obrátila na redakci TN.cz. A není jediná. Se zkouškou z angličtiny měli problém i další maturanti.

Podle studentů byly některé odpovědi, mezi kterými měli studenti volit, i v češtině záludné. "CERMAT ze studentů dělá s dovolením idioty. Už neví, jak tyto testy udělat tak, aby je udělalo co nejméně lidí. Pochybuji, že někdo, kdo navštěvuje střední školu a opravdu se učí jen v hodinách ve škole a nenavštěvuje jiný kurz či doučování, zvládne tento test na 100 %," zlobí se maturantka.

Zadání didaktického testu z angličtiny najdete zde

Zvukové stopy najdete zde (ve formátu .zip)

Neoficiální výsledky najdete zde

Ona i další neúspěšní maturanti uvádějí ještě jeden argument, proč byl podle nich poslech problémový. A to jeho samotné provedení. Zadání totiž žákům pouštěl učitel z CD přehrávače.

"Studenti by měli správně mít puštěný poslech do sluchátek tak, aby neslyšeli okolní hluk, například ježdění aut, zvuky bouracího kladiva, štěkot psa. A také zvuky ze třídy, třeba kašel spolužáka, šoupání židle a podobně," myslí si Markéta.

Související obsah

Na to se odvolávají i další neúspěšní maturanti. "Kdybyste to pustili v češtině, tak by tomu rozumět také vůbec nebylo. Opravdu nechápu smysl masového poslechu. Vzadu to není slyšet, tak to zesílím. V první řadě ohluchnou. Když si chci přesednout, tak to umožněno není," zlobí se Zdeněk.

A souhlasí i další. "I já jako vysokoškolák jsem tomu opravdu nerozuměl. Maturita má mít nějakou úroveň, ne poslouchat z magnetofonu z roku raz, dva," souhlasí s maturanty student Kristián. 

Podle studentky Markéty uspěli i vysokoškoláci, kteří test skládali doma, jen průměrně s 65 body z 95 možných. "I učitelé angličtiny si záznam musí pustit vícekrát," tvrdí Markéta.

Maturanti teď proti výsledkům didaktického testu chystají hromadný protest. Na dalších krocích se domlouvají na sociálních sítích, a studenti podepisují také hromadnou petici.

"My se teď k tomu úplně vyjádřit nemůžeme. V pondělí bude zasedat nezávislá komise ministerstva školství a až po jejím jednání se vyjádříme k tomu, jak byl test náročný," komentovala vlnu nevole ředitelka CERMAT Michaela Kleňhová.

"Dojdeme-li k závěru, že stížnosti byly oprávněné, studentům bude poskytnut náhradní termín konání zkoušky, to vše bude zřejmé až po zasedání komise," přizvukuje mluvčí ministerstva školství Jarmila Balážová.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz