Evropský parlament

Úspěch českých projektů! Dostali prestižní evropskou cenu

Úspěch českých projektů! Dostali prestižní evropskou cenu
Zdroj: ČTK

Organizátoři projektů Pražský studentský summit a Post Bellum dostali v pátek prestižní Cenu evropského občana. České projekty jsou mezi padesáti oceněnými napříč Evropskou unií. Cenu převzali od europoslanců, kteří je nominovali.

Ceny každoročně uděluje Kancelář Ceny evropského občana, ta se skládá z místopředsedů Evropského parlamentu, jeho bývalých předsedů a dalších osobností. Nominovat kandidáty mohou europoslanci.

Projekty z jedné země pak seřadí národní porota. V té české byli letos Martina Dlabajová (ANO/v Evropském parlamentu frakce ALDE), Kateřina Konečná (KSČM/v EP GUE/NGL), Miroslav Poche (ČSSD/S&D), Jiří Pospíšil (TOP 09/EPP), Pavel Svoboda (KDU-ČSL/EPP), Jaromír Štětina (TOP 09/EPP) a Evžen Tošenovský (ODS/ECR).

Oba projekty se orientují na mladé lidi a na vzdělávání. Neziskovka Post Bellum zaznamenává vzpomínky pamětníků 20. století. Zveřejňuje je na stránce www.pametnaroda.cz, kde zájemci najdou vzpomínky pamětníků na 2. světovou válku a období totality.

"Post Bellum nám pomáhá pochopit naši historii, a také naše společné evropské kořeny. Propojuje minulost se současností a varuje před zapomněním. Každé zaznamenané svědectví je obranou lidskosti, lidské důstojnosti a solidarity," uvedla europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL/EPP), která Post Bellum navrhla. Ocenění převzal zakladatel společnosti Mikuláš Kroupa.

Související obsah

Za Pražský studentský summit převzali ocenění ředitelka Asociace pro mezinárodní otázky Vlaďka Mušálková a zástupce hlavního koordinátora Pražského studentského summitu František Novotný. Projekt vede studenty k větší participaci na občanské společnosti. V rámci jeho činnosti simulují činnost mezinárodních organizací.

"Podle mě má obrovský smysl podporovat mladé, zvláště ty, kteří se snaží, pracují na sobě a zajímají se o dění okolo sebe. Nominovat proto Pražský studentský summit pro mě bylo ctí i jasnou volbou," uvedl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL/EPP), který summit nominoval.

Cenu uděluje Evropský parlament od roku 2008 "za prosazování lepšího vzájemného porozumění a bližší integrace mezi občany i členskými státy, za zprostředkování přeshraniční nebo nadnárodní spolupráce v rámci Evropské unie, anebo za každodenní činnost, která konkrétně vyjadřuje hodnoty listiny základních práv EU".

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz