Domácí

Nejistá budoucnost stovek lidí! Jihlavská PSJ jde do insolvence

Jedna z největších tuzemských stavebních firem jihlavská společnost PSJ jde do insolvence. Mohou za to obří dluhy. Na vině jsou nepovedené zahraniční projekty. Co bude se stovkami zaměstnanců a rozdělanými projekty, zatím není jasné.

I přes současný stavební boom krachuje jedna z největších stavebních firem v Česku. Do insolvenčního řízení poslalo jihlavskou společnost PSJ samo její vedení. Dluhy u patnácti set věřitelů dosahují téměř dvou miliard korun.

Jejich pohledávky teď bude postupně uspokojovat konkurzní správce. Vaz zlomily firmě hlavně prodělečné obří stavební zakázky v Rusku. Otázkou je, co bude se třemi stovkami zaměstnanců a také s projekty, které firma rozjela a ještě nestačila dokončit.

Například v lokalitě Na Hliništi v Jihlavě firma staví komplex bytových domů, stavba nicméně stojí. Přitom byty si už desítky lidí koupily. Jestli nepřijdou o své peníze a kdo projekt dostaví, se zatím neví.

Na okraji Jihlavy v rámci městské zakázky firma staví záchytné parkoviště. Ani tam se ve středu nestavělo. Město by muselo případně projekt nechat dokončit jiného zhotovitele. To by však práce zdrželo a nejspíš i prodražilo.

Související obsah

Společnost se už před časem začala zbavovat různých svých divizí a aktiv. Ani to ale nakonec nepomohlo snížit dluhy. Ještě do loňska byla stavební forma spojena i s tehdy prvoligovým fotbalovým klubem FC Vysočina Jihlava, ani v něm už teď nefiguruje.

O dalším osudu firmy rozhodnou v dalších týdnech a měsících kroky konkurzního správce.
 

David Pik / klma, tn.cz / TV Nova

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz