Zajímavosti

Co všechno můžete vyčíst z jazyka? Důležitá je barva a tvar

Co všechno můžete vyčíst z jazyka? Důležitá je barva a tvar
Zdroj: Profimedia

Většina lidí netráví čas zkoumáním svého jazyka. Můžete z něj však například vyčíst nemoci a především celkový stav vašeho zdraví. Barva jazyka naznačuje třeba horečku nebo nedostatek vitamínů, praskliny pak mohou znamenat zažívací problémy.

Jazyk je důležitým orgánem člověka, který se nachází v dutině ústní. Díky němu můžeme vytvářet řadu zvuků nebo rozlišovat chutě. Jazyk může však prozradit i různé nemoci. Sledovat bychom měli především jeho tvar, strukturu a barvu, uvedl britský deník Dailymail.

Pro jazykovou diagnózu může být použit i graf, který využívá australská praktická lékařka Waveny Hollanda. Pro Dailymail doktorka uvedla, že je možné podle grafu rozeznat příznaky různých druhů onemocnění.

Související obsah

Barva jazyka by měla být růžová nebo světle červená, pokud je člověk zdravý. "Normální a zdravý jazyk je obvykle růžový, světle červený, s mírným bílým povrchem a není ani příliš hustý ani tenký, ani ochablý nebo nepřekrývá zuby," vysvětlila pro Dailymail paní Hollandová.

Pokud je jazyk bledý může to znamenat úbytek minerálů nebo vitamínů. Červená barva je znakem tepla, tedy zvýšené tělesné teploty a může znamenat horečku.

Související obsah

Důležitý je také tvar a povrch jazyka. Opuchlý jazyk představuje nedostatek živin a dehydrataci. Pokud je jazyk suchý, může znamenat zvýšení tělesné teploty a infekci. Hrbolky, vroubky nebo praskliny na povrchu jazyka mohou naznačovat zažívací problémy, alergie nebo zadržování tekutin.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz