Přilba

Muž vyrazil na houby. V lese našel poklad nevyčíslitelné hodnoty!

Muž vyrazil na houby. V lese našel poklad nevyčíslitelné hodnoty!
Zdroj: Východoslovenské muzeum Košice

Východoslovenské muzeum v Košicích ukázalo v rámci Dnů evropského dědictví nález, který se vloni povedl jednomu houbaři u obce Trhoviště v okrese Michalovce. Muž místo hřibů přinesl z lesa bronzové helmy staré zhruba 3 200 let!

Nálezce objevil historický poklad v mělké jámě, kterou vyhrabali divočáci, na konci roku 2017. Začátkem tohoto roku se spojil s Východoslovenským muzeem. Jeho pracovníci v dubnu místo prohlédli a objevili ještě úlomky.

V lese šťastný houbař objevil dvě bronzové přilby, které do sebe byly částečně zasunuté, dva páry lícních chráničů a dvě spirálové náramenice, které ležely vedle přileb.

Helmy jsou nejvzácnější částí nalezeného pokladu. Jsou z plechu o šířce půl až 1 milimetr, vysoké 325 a 265 mm a s obvodem 65 a 68 mm.

"Jsou z tenkého plechu, spíše sloužily jako vyjádření moci než na boj. Byly nošené a opotřebované. Proč se našly zakopané, to je otázky. Našli se však nedaleko, zhruba 14 metrů, od staré středověké cesty," řekl pro web cas.sk archeolog muzea Dárius Gašaj.

Související obsah

Navzdory tomu, že jsou poškozené, mají přilby nevyčíslitelnou hodnotu. Podle muzea jich je v Evropě známo zhruba 120 exemplářů. Konkrétně ze stejného období jsou podle Gašaje známé jen tři takovéto přilby, které mají rakouská muzea.

Nálezce nezůstane škodný. "Historická hodnota je nevyčíslitelná, ale cenu určuje vždy soudní znalec. Pohybuje se v pěticiferných číslech (v eurech)," dodal archeolog Krajského kamátkového ústavu v Košicích Martin Pristáš. Nálezce si přál zůstat v anonymitě.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Na půdě našli poklad a v krabici od bot ho donesli odborníkům: Vydražil se za 410 milionů!

Intuice mu říkala, že by na pozemku mohl najít poklad. Koupil ho za všechny své peníze a našel, co hledal!

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz