Topení

Kominíků je v Česku málo a nestíhají! VELKÝ PŘEHLED podle krajů

Pokud potřebujete kominíka, revizního technika spalinové cesty nebo technika na kotel, měli byste si s jejich objednáním velmi pospíšit. Už teď se prý na ně čeká několik týdnů. Těch zkušených a poctivých je prostě málo a práce mají moc. Navíc jim přibyla prý i kvůli kotlíkovým dotacím.

Kominíků neustále ubývá a majitelé domů jejich návštěvy tradičně oddalují. Na vyčištění kouřovodů nebo prohlídku kotle si pak musejí počkat. "Lidé měli čas přes léto, ale většinou to odkládají na poslední chvíli," řekl olomoucký revizní technik kotlů Jiří Čepelák.


Pomoc kominíků teď vyhledávají i lidé, kteří nedávno využili kotlíkových dotací. "Zjistilo se, že ty nové kotle v těch starých komínech nefungují. Ten komín, třeba při výšce osmi metrů, už to nedává," vysvětlil zlínský kominík Zdeněk Rath.


Naopak, na mnohá místa teď kominíci jezdí zbytečně. Provedou kontrolu, navrhnou řešení problému, ale zákazníci je odmítnou. Ovšem pokud topí dál, kominík má povinnost oznámit to stavebnímu úřadu a hasičům.

 


"Tam je paradox, že když to kominík nenahlásí, může se stát, že majitel nahlásí toho kominíka, který nenahlásil jeho a tím pádem je tam sankce až 50 tisíc," doplnil Rath.


"Je to rok od roku horší a lidi nechávají servisní prohlídku na poslední chvíli. Následně se může stát, že budou čekat i několik týdnů," srovnal revizní technik plynových zařízení Martin Dolanský.

 


"Dřív jsme měli velké problémy, protože jsme každý rok čekali na pána i měsíc, dva. Ale pak jsme si sehnali firmu, a když zavolám v září, přijde," vyložila majitelka rodinného domu paní Božena.

Související obsah


Kontrola nebo vyčištění komína či servis kotle, které můžou zachránit život a ušetřit velké peníze, přitom vyjdou na několik stokorun. Zkontrolovat spalinovou cestu může kominík nebo revizní technik, pro případnou revizi, kdy se na komíně objeví závažný nedostatek, je ale způsobilý pouze revizní technik. Zde si můžete zkontrolovat, revizní technik oprávněný revidovat spalinové cesty.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz