Domácí

Hacker připravil lidi o 2 miliony díky viru v mobilu. Pátrají po něm

Policie řeší pět případů napadení bankovního účtu přes aplikaci QRecorder. Lidé přišli dohromady o téměř dva miliony. Policie zahájila pátrání po podezřelém muži, který vybíral peníze z bankomatu. Zavirovaná aplikace umožní vzdálený přístup do bankovního účtu napadeného uživatele.

Aplikace QRecorder, která umožňuje nahrávání hovorů, může připravit tisíce lidí o peníze. Antivirová firma Eset odhalila škodlivý program Spy.Banker.AIX pomocí kterého se mohou útočníci vzdáleně dostat do bankovního účtu napadeného uživatele.  

Policie Libereckého kraje se zabývá už pěti případy napadení mobilního telefonu s operačním systémem Android. Aplikace obsahovala malware typu trojský kůň, díky kterému pachatel mohl získat údaje k SMS zprávám nebo internetovému bankovnictví uživatelů.

"Po získání těchto přístupových údajů do internetového bankovnictví si pak neznámý pachatel minimálně v pěti případech převedl z účtů poškozených částku bezmála dva milióny korun na bankovní účty u ČSOB a České spořitelny," uvedla tisková mluvčí policie Libereckého kraje Vlasta Suchánková.

Většinu z těchto účtů, na které byly ukradené peníze převedeny, zřídil muž jménem Andrei Grasu - jméno a předložené doklady však byly podle rumunské policie falešné. Odcizené peníze pachatel vybíral v bankomatech v Praze. 

Související obsah

Pachatele zachytily bezpečnostní kamery, policie proto vyzývá veřejnost, aby je kontaktovala, pokud muže na záběrech poznává. 

V tuto chvíli je aplikace z Google Play odstranění, takže už není možné si ji stáhnout. Neznámému muži hrozí za trestný čin podvodu, padělání a neoprávněnému přístupu k počítačovému systému až 8 let ve vězení. 

Podívejte se na reportáž ze včerejších Televizních novin:

 

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Krátká zpráva

Hnutí STAN vybralo kandidáta na ministra průmyslu

Starostové vybrali nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu místo Věslava Michalika, který se nominace do nastupujícího kabinetu vzdal kvůli informacím o možném střetu zájmů. Celostátní výbor STAN vybíral ze čtyř kandidátů. Jméno vítěze oznámí v pondělí, nejprve se ho dozví premiér vznikající vlády Petr Fiala (ODS).

Píše se na Deník.cz