Strom

Vandal do památného stromu řezal pilou, pak ho ještě podpálil!

Památkově chráněný dub v Hluboké nad Vltavou někdo podpálil. Ještě před tím do kmene vyřezal několik děr motorovou pilou. Stovky let starý strom tak bude muset pravděpodobně k zemi.

Jako obří dřevěný krb vypadá po nájezdu neznámého vandala stovky let starý dub rostoucí v památné aleji pod zámek v Hluboké nad Vltavou. Pachatel si musel dát s vyřezáním kmene pořádnou práci. Díra v kmeni je totiž přibližně půlmetrová.

Kmen památného dubu má více než dva metry v průměru. Obejmout se nám ho podařilo jen za pomoci čtyř dalších chlapů. Ve stromě navíc žily ohrožené druhy brouků, například tesařík obrovský nebo roháč obecný - založený oheň je ale zabil. Případem už se začala zabývat policie, která zároveň prossí případné svědky, aby se přihlásili.

Vandal měl strom nařezat už v polovině července. Na vše se ale přišlo až teď, při řezání suchých větví. Škoda je podle policistů téměř půl milionu korun, ničiteli hrozí až dvouleté vězení.

Související obsah

Jaký osud čeká stovky let starý dub, zatím není jasné. Odborníci teď budou strom pravidelně kontrolovat. S velkou pravděpodobností už se ho ale zachránit nepodaří.

pez, Vladimír Hoť, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz