Den české státnosti

Pochod s ostatky, trhy, kolotoče. Češi oslavili Den české státnosti

Den české státnosti lidé slavili po celém Česku. Největší akce se tradičně konala ve Staré Boleslavi, kde si stovky lidí připomněly patrona českých zemí svatého Václava. Přípravy na dvouhodinovou bohoslužbu začaly už ráno.

V osm hodin ráno to v centru Staré Boleslavi vypadá, že si českého patrona připomene víc policistů v uniformách než obyčejných lidí. To se ale lebka zavražděného knížete stále ještě ukrývala na mši v kryptě tamější basiliky.


Před devátou se musí přichystat přesun ostatků českého světce, aby krátce před desátou hodinou a za zvuků zvonů vyrazily z basiliky svatého Václava na svou zhruba 200 metrů dlouhou pouť na Mariánské náměstí.


Přípravy se vyplatily a přesun nejvýznamnějšího českého světce proběhl bez chybičky. Řečníci na pódiu na Mariánském náměstí kromě jiného připomněli sto let od vzniku Československa. Na závěr zazněly česká i slovenská hymna a nechyběl ani Svatováclavský chorál z 12. století.

Související obsah


Tradice národní svatováclavské pouti je přitom poměrně mladá. Vznikla teprve v roce 2003. Po šesti letech na ni zavítal papež Benedikt XVI a na padesát tisíc věřících.


Den české státnosti slaví Češi různě. Ve městech nechyběly jarmarky nebo projížďky veteránů. Na Prostějovsku zase vysvěcovali unikátní zvoničku.


Na návsi v Bílovicích Lutotíně na Prostějovsku využili sváteční den tam k odhalení nové zvoničky. “Je za tím spousta skic, ale tahle finální podoba přišla jako z čistého nebe,“ popsal architekt zvoničky Jakub Tesař. “Je to novodobá reminiscence na gotiku,“ doplnil svého kolegu architekt Jan Štempl.

Související obsah


Tato netradiční železná zvonička, kterou slavnostně odhalili a vysvětili právě 28. září, váží téměř půl tuny. Stojí vedle kostelíku uprostřed obce. Práce na ní trvaly tři a půl měsíce.


Dobové kostýmy, rytířská vystoupení, ale i stánky s občerstvením. Takhle zase vypadala náměstí ve většině měst.
V Ostravě se na svatováclavském jarmarku mohly děti svézt na historických kolotočích. Kdo se nevešel na dětské kolotoče, mohl si užít projížďku na historickém ruském kole.


Alchymii s motory třeba předvedli veteráni v Novém Jičíně. Už poosmé na svatého Václava vyrazili ukázat své historické skvosty. Přijel i Jan Navrátil se svým strojem z roku 1933. “Mám ho čtyři roky. Když jsem ho dovezl, byl úplně na šrot. Musel jsem ho kompletně opravit,“ řekl Navrátil.
 

František Bůžek, Jan Socha, Lukáš Veselý, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz