Zahraničí

Nejdřív zemětřesení a tsunami, pak v Indonésii vybuchla sopka!

Indonésii postihuje jedna katastrofa za druhou. Po zemětřesení, při kterém zemřelo přes 1200 lidí, a následné vlně tsunami vybuchl na ostrově Sulawesi vulkán Soputan. Prach a popel z erupce se vznesl do zhruba 4 kilometrů, kolem sopky byla vytyčena bezpečnostní zóna.

Ostrov Sulawesi čelí další přírodní hrozbě. Po strašlivém zemětřesení a vlně tsunami se probudil stratovulkán Soputan, který ve středu do vzduchu vychrlil ohromné množství popela a prachu, které se vznesly do výšky kolem čtyř kilometrů, uvádí indonéská geologická agentura.

Místním úřady doporučily, aby se k místu nepřibližovali. Kolem sopky byl vyhlášen čtyřkilometrový bezpečnostní perimetr.

Sopečný prach a popel vítr odnáší směrem na západ až severozápad, v oblasti byl vyhlášen třetí stupeň ohrožení. Zatím nejsou hlášeny žádné škody ani oběti na životech či zranění.

Erupce přišla jen pár dní po strašlivém zemětřesení a následné vlně tsunami, při kterém zemřelo nejméně 1234 lidí. V nejhůře postižených oblastech stále probíhají záchranné práce, i přes delší čas od přírodní katastrofy.

Související obsah 

Obyvatelé hůře přístupných poznamenaných oblastí, jako je například další velké město Donggala, si stěžují, že k nim stále nedorazila žádná humanitární pomoc. Místní představitelé z Donggaly uvedli, že město nutně potřebuje základní potraviny, pitnou vodu a palivo. Podle úřadů dodávky pomoci do Donggaly komplikují především neprůjezdné silnice.

Video: Reportáž o silných otřesech

Ani do Palu dosud nedorazila větší dávka pomoci a rozhořčení obyvatelé začali rabovat obchody. Reportéři agentury Reuters popsali, že byli svědky vyplenění jednoho z obchodů asi stovkou lidí, kteří se hádali a prali o ukradené oblečení, toaletní potřeby, přikrývky, vodu a další zboží. Rabování přihlíželo asi 20 policistů, kteří však nezasahovali. Vládní úřady uvedly, že lidé si mohou brát základní zboží a obchody budou odškodněny později.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz