Hyperloop

Z Prahy do Madridu za hodinu! Odhalili kapsli pro hyperloop

Cesta například z Prahy do Madridu by v budoucnu mohla trvat jen hodinu. Tak takovou rychlostí bychom mohli cestovat hyperloopem. Ve Španělsku teď představili kapsli pro cestování tímto vysokorychlostním dopravním prostředkem. A už letos chce americká společnost v Evropě vybudovat i zkušební trať.

"Představte si kapsli, která je plná lidí nebo nákladu. Podobá se trupu letadla ale bez křídel. Vznáší se uvnitř tubusu a opravdu rychle se přesouvá z jednoho místa na druhé," uvedl na slavnostním odhalení Dirk Ahlborn, spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti.

Elegantní aerodynamický design a ladné křivky - pětitunová ocelová kapsle se může pohybovat rychlostí až 1 220 kilometrů v hodině. Podtlakový tubus, ve kterém se díky magnetickému poli vznáší, bude mít v průměru tři a půl metrů. Postavit ji trvalo vývojářům téměř dva roky.

Teď má americká společnost další cíl - vybudovat v Evropě speciální testovací trať dlouhou 320 metrů. Ta vznikne na staré vojenské základně blízko letiště ve francouzském Toulouse. Na první veřejnou jízdu v hyperloopu si ale počkáme ještě minimálně tři roky.

Související obsah

"Cena jízdného bude záviset na trase. Z Los Angeles do San Franciska, asi 600 kilometrů, to může stát v průměru kolem 450 až 700 korun. Věříme ale, že tuto dopravu budeme moci časem poskytovat úplně zdarma," doufá zakladatel společnosti Ahlborn.

Americká společnost nedávno podepsala dohodu o spolupráci s Bratislavou a o budoucí výstavbě jednala se zástupci ruské, čínské nebo turecké vlády. Dráha má vzniknout i mezi Dubaji a Abu Dhabí.
 

vbo, Darja Stomatová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz