Zajímavosti

Muzeum vystaví vzácnou bankovku. Stojí několik milionů!

Po zuby ozbrojená policejní eskorta dnes v Olomouci převážela vzácnou historickou bankovku. Nejdražší papírová bankovka, v hodnotě několika milionů korun, před lety záhadně zmizela z tamního vlastivědného muzea. Policie ji našla až loni. Teď bude vystavena u příležitosti stého výročí samostatného státu.

Kromě pracovníků muzea a vybraných novinářů nesměl o převozu nákladu v hodnotě milionů korun nikdo dopředu vědět. "Některé vybrané věci máme samozřejmě v bankovních sejfech, takže v těch sejfech je to uschováno a asi nic bližšího k tomu nejde říct. Tak aby se opravdu nemohlo nic stát," uvedl ředitel muzea Břetislav Holásek.

Na převoz nejvzácnějšího platidla z dob první republiky dohlíželi agenti v civilu, ale také maskovaní ozbrojenci.

Součástí výstavy mapující osudy legionářů je i vzácná sbírka platidel. Mnoho z nich už ve vitrínách lidé viděli. Ovšem pětitisícovka z roku 1919, která byla v oběhu necelé dva roky, je vystavována poprvé.

"Je to nejcennější papírové platidlo Československa. Její hodnota se stanovuje těžko, protože ji určuje poptávka na trhu," informoval historik a numismatik Filip Hradil. Státovku, kterou na rozdíl od bankovek nevydávala banka, ale stát, dnes sběratelé cení na tři až pět milionů korun. Proto neustále zůstává pod dohledem a pod zámkem.

Státovka bude za mimořádných bezpečnostních opatření vystavena s velmi cennou emisí prvních československých bankovek a mincí. "K těm státovkám jsme přidali ještě další hodnotné zlaté mince, tak aby se opravdu nemohlo nic stát," dodal Holásek.

Související obsah

Tak jako před 11 lety, kdy vyobrazení dámy v rudém - prý milé vídeňského rytce - odcizil tehdejší zaměstnanec muzea. Kriminalisté pětitisícovku vypátrali až loni, když se objevila na internetovém aukčním portálu. Pachatel krádeže vyvázl kvůli promlčecí lhůtě bez trestu, policie tak stíhá jen muže, který ji nabízel v aukci.

Zdeněk Čík, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz