MŠMT

Výdaje na školství stoupají, Česko ale zůstává pod průměrem EU

Výdaje na školství stoupají, Česko ale zůstává pod průměrem EU
Zdroj: Thinkstockphotos

Výdaje na české školství začaly konečně růst. V loňském roce totiž vystoupaly na 3,9 % HDP, oproti unijním 5 % HDP jsme ale pořád pod průměrem. A okolo průměru se pohybují i platy pracovníků ve školství, v první polovině letošního roku totiž dosahovaly na 29 375 korun.

Ve školství u nás v první polovině roku pracovalo necelých 260 tisíc zaměstnanců, uvádí Pedagogická komora s odkazem na data Českého statistického úřadu a ministerstva školství. Výše hrubé měsíční mzdy se u nich pohybovala okolo 29 375 korun. Meziročně si tak zaměstnanci ve školství přilepšili zhruba o 12,9 % (3 349 Kč).


Záleží však na regionu a typu profese, kterou daný zaměstnanec vykonával. Do pracovníků ve školství se totiž zařazují i nepedagogické profese související se školstvím - tedy školníci, kuchaři a uklízečky, ale také vedoucí pracovníci či manažeři.


Kolik si vydělají sami učitelé?


Například učitelé mateřských škol jsou placení pod průměr (91,4 % průměrné hrubé měsíční mzdy) - čím pak vyšší stupeň školství, na kterém pedagog pracuje, tím vyšší výše mzdy. Učitelé základních škol dostali 112 % průměrného platu, středních škol pak 114 % a učitelé vyšších odborných škol a zařízení pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami pak shodně 116,8 % průměrného českého platu.

Související obsah


Komora se samozřejmě zabývala i vysokým školstvím. Na veřejných vysokých školách bylo v přepočtu zaměstnáno 41,1 tis. zaměstnanců, Zaměstnanci veřejných vysokých škol pobírali v průměru 37 841 Kč. Meziroční nárůst průměrné měsíční mzdy financované ze státního rozpočtu tak činil 9,0 %.

Výdaje rostou, ale pomalu


Pedagogickou komoru zajímaly také výdaje na školství v poměru k hrubému domácímu produktu. Ty byly nejvyšší v roce 2011 (4,3 % HDP), od té doby ale klesaly až na nejnižších 3,6 % v roce 2016. Vloni pak mírně vzrostly na 3,9 % HDP.


"Snad se výdaje na české školství konečně odrazily ode dna a nadále porostou," komentuje data Radek Sárközi, prezident spolku Pedagogická komora, a dodal: "abychom se dostali na průměr Evropské unie, tedy přes 5 % HDP, museli bychom školský rozpočet navýšit minimálně o čtvrtinu."

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz