Domácí

Chřipková sezóna: Jak předcházet nemoci a pomůže očkování?

Chřipková sezóna: Jak předcházet nemoci a pomůže očkování?
Zdroj: Thinkstockphotos

Období ucpaných nosů, kašle a horeček moc lidí v oblibě nemá. Nemůžeme dělat několik dní to, co nás baví a také nás to omezuje v práci, ve škole. Někteří lidé zůstanou doma a chřipku vyleží, ostatní se jí snaží přechodit. Chřipka se však podle pražské hygienické stanice stává velmi závažným onemocněním, které by lidé neměli podcenit. Jak bychom se správně měli připravit na chřipkovou sezónu a jak tomuto onemocnění předejít?

Nedostatečné dodržování hygieny, kontakt s nemocnými osobami a špatný životní styl napomáhají k šíření různých onemocnění, především chřipky. K jejímu nárůstu přispívá i proměnlivé počasí, které se v posledních dnech vyskytuje.

Období chřipkové sezóny se tak velmi rychle začíná blížit. Hygienická stanice hlavního města Prahy (HSHMP) se proto rozhodla informovat veřejnost o chřipce, která se v posledních letech začala řadit mezi závažné nemoci.

 

Související obsah

V loňském roce v České republice na chřipku zemřelo 212 lidí a přes tisíc jich touto nemocí onemocnělo. "Obdobné negativní vývojové trendy totiž nemá pouze Praha, ale celé Česko: loni u nás na chřipku zemřelo 212 osob a dalších 433 lidí se potýkalo s komplikovaným, těžkým průběhem s nutností hospitalizací v nemocnicích na odděleních typu emergency, ARO či JIP," uvedl na webových stránkách HSHMP Zbyněk Boublík, tiskový mluvčí.

"Ve srovnání s obdobím 2014/2015 se počet obětí chřipky v Česku zvýšil skoro pětinásobně a trojnásobně narostly těžké, komplikované průběhy. Statistika je varovná, neúprosná," doplnil Zbyněk Boublík.

HSHMP se spojila s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou i Státním zdravotním ústavem ve snaze lépe veřejnost informovat o chřipce i o preventivních opatřeních. "Velkou výzvou, kterou jsme si pro letošní i další roky dali, je snaha o zvýšení dosavadní nízké proočkovanosti proti chřipce, která v Česku dosahuje úrovně cca 5 %. Přitom existují odborné studie, které uvádí, že nemocnost u jedinců očkovaných proti chřipce je až 5 x nižší než nemocnost očkováním nechráněných osob, očkování snižuje hospitalizaci až o 8 %," řekl ředitel HSHMP Jan Jarolímek.

Související obsah

Ředitel Jarolímek se také spojil s dalšími institucemi s pomocí informovat lépe veřejnost. "Oslovil jsem proto dopisem vybrané významné pražské zaměstnavatele, velká zdravotnická zařízení a Magistrát hlavního města Prahy, včetně úřadů jednotlivých městských částí, s informací o preventivním významu očkování proti chřipce a současně jsme jim nabídli možnost zapojit se do osvětově informačních aktivit," doplnil ředitel Jarolímek.

Proti chřipce je důležitá především prevence. Nejúčinnějším opatřením je očkování, které je ideální pro osoby starší 65 let, osoby po onkologických nemocech nebo osoby, které se vyskytují ve větších kolektivech. Očkování proti chřipce provádějí praktičtí lékaři dospělých i dětí. Hradit ho nemusejí pacienti starší 65 let nebo osoby s chronickým onemocněním.

HSHMP například svým zaměstnancům umožňuje se očkovat zadarmo. "Našim zaměstnancům nabízíme jako bezplatný benefit očkování proti chřipce a jsem velmi rád, že v loňské sezoně byla proočkovanost našich lidí okolo 30 %," doplnil Jarolímek.

Chřipce můžeme předejít, když budeme dodržovat hlavní zásady hygieny, a to mytí rukou vodou a mýdlem po kýchání nebo kašli, nevyskytovat se v blízkosti nemocných osob nebo dbát na pestrou stravu. Důležitý je i dostatečný spánek.

Pokud chřipku dostaneme ideální je zůstat doma a pořádně nemoc vyležet. Pít dostatečné množství tekutin, dbát stále na hygienu a případně i kontaktovat praktického lékaře. Také bychom se měli vyhnout kontaktu s našimi blízkými a dalšími osobami, abychom je nenakazili.

Více informací mohou lidé získat na webových stránkách HSHMP, které také každý týden vydává přehled o výskytu respiračních onemocnění v Praze. Informace veřejnosti, však poskytují i krajské hygienické stanice. "Doporučuji proto sledovat pravidelně naše webové stránky, kde se dozvíte mnoho zajímavých informací o výskytu akutních respiračních infekcí v Praze a to včetně zajímavého srovnání s loňskou sezonou," dodal Jan Jarolímek.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz