Zajímavosti

Pánové, chcete mít děti? Nekuřte marihuanu, tvrdí výzkum

Pánové, chcete mít děti? Nekuřte marihuanu, tvrdí výzkum
Zdroj: Profimedia

Vědci zjistili, že muži, kteří pravidelně kouřili marihuanu, měli sníženou kvalitu spermií, a to i přes to, že s jointy přestali třeba už před několika lety.

Marihuana znatelně ovlivňuje plodnost mužů, dokazuje nový výzkum. Tým lékaře Omera Raheema, urologa a pracovníka Tulanské univerzity, zkoumal sperma 409 Američanů, kteří se ve Washingtonu léčili s neplodností. V hlavním městě Spojených států amerických totiž mají legální konopí pro rekreační účely už od roku 2012.

Zkoumaní muži před odesláním svých vzorků obdrželi formulář, ve kterém vyplňovali podrobnosti o svém věku, stylu života, spotřebě marihuany a tabáku. Necelá polovina mužů, 43%, během svého života marihuanu příležitostně vyzkoušela. 25% dotázaných uvedlo, že drogu nikdy nezkusili, 18% byli pravidelní konzumenti.

Vědci přišli na to, že muži, kteří v průběhu svého života konopí užívali, měli nižší koncentraci spermií. Tým vědců zaznamenal poškození spermatu ve všech ohledech – snížený objem, morfologie (tvar) a celkový progresivní pohyblivý počet (kolik spermií se může skutečně pohybovat a dosáhnout oplodnění vajíčka). Muži, kteří marihuanu kouřili pravidelně, měli znatelně vyšší riziko zdeformování tvaru pohlavních buněk.

Vedoucí výzkumný pracovník Raheem ve středu představil výsledek své práce na konferenci Americké společnosti pro reprodukční medicínu v Denveru. Uvedl, že lékaři by o tomto faktu měli bezpodmínečně informovat své pacienty. "Marihuana skutečně může spermie zpomalovat," řekl a upozornil na důsledky jejího dlouhodobého užívání.

Kvalita mužských spermií klesá nejen v USA, ale v celém západním světě. Důvodů je samozřejmě více, nicméně užívání marihuany může být jeden z mnoha možných faktorů. Konopí je doposud málo prostudovanou, zato však velmi kontroverzní oblastí. Někteří vědci vyzdvihují jeho benefity, jiní jsou k marihuaně spíše skeptičtí. "Rozhodně musíme problematiku marihuany ještě probádat," shodují se vědci.

mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz