Domácí

Výlov krále rybníků bude letos slabší, kapři na Vánoce podraží

Začal výlov krále českých rybníků. Rybáři v pátek zatáhli sítě na Rožmberku v jižních Čechách. Do neděle by měli vylovit okolo 150 tun ryb. Zhruba o 10 tun méně než v loňském roce. Ztrátu ovlivnilo letošního horké léto. I to je důvod, proč bude kapr na Vánoce dražší.

Krátce po sedmé hodině ráno nad největším českým rybníkem vyšlo slunce. Pro rybáře jasný pokyn k odstartování prvního zátahu. Tuto jedinečnou podívanou si nenechali už od brzkého rána ujít stovky lidí.

Rybáři na Rožmberku zatahují sítě dvakrát denně. Druhého zátahu se tak lidé dočkali v jednu odpoledne. Letošní rok ale není pro rybáře tím nejlepším. Očekávají až o 10 tun méně ryb, oproti minulému roku.

"Nebyla všude voda. Jinak samozřejmě rok by byl abnormálně příznivý, byl teplý, ale musí být voda," vysvětlil prezident Rybářského sdružení ČR Jan Hůda.

"Ale samozřejmě prodej na českém trhu se na Vánoce zabezpečí," ubezpečil ředitel společnosti Fish Market Rudolf Provázek.

Cena vánočního kapra ale stoupne až o 10 korun za kilogram. "Doporučujeme prodejní cenu na stáncích 100 korun kapr první třídy a okolo 110 korun kapr výběr," doplnil Provázek.

"Prostě stouply náklady, takže samozřejmě to musí kopírovat cena ryb," uvedl Hůda. I proto lidé vyrážejí pro čerstvého kapra přímo pod hráz. Na místě je vyjde o 15 korun levněji.

Obrovským lákadlem jsou také tradiční rybí pokrmy. Stánky už během dopoledne zaplnily hráz rybníka. Výlov rybníka Rožmberk potrvá až do neděle, největší účast lidí očekávají rybáři v sobotu, kdy by sem mohlo i díky hezkému počasí dorazit až několik desítek tisíc lidí.
 

Vladimír Hoť/klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz