Tropická bouře

Hurikán Leslie se blíží k Evropě! Výstraha před větrem platí i v ČR

Hurikán Leslie se blíží k Evropě! Výstraha před větrem platí i v ČR
Zdroj: Eumetsat/Severe Weather Europe

Tropická bouře Leslie zasáhne v noci na neděli Portugalsko a Španělsko. Meteorologové varují, že by vítr mohl dosáhnout síly hurikánu, doprovázet ho budou přívalové deště. Silný vítr udeří i na Česko, souvislost s Leslie ale nemá.

Počasí v Česku bude ovlivňovat tlaková výše nad východní Evropou a brázda nízkého tlaku vzduchu nad britskými ostrovy. V noci na neděli a v pondělí bude zesilovat vítr, může dosáhnout až 110 kilometrů v hodině.

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před velmi silným větrem pro část Královéhradeckého a Libereckého kraje a před silným větrem pro část Ústeckého kraje od sobotních 22 hodin do pondělního pledne. Od půlnoci pak platí varování pro Středočeský, Pardubický, Olomoucký a Moravskoslezský kraj a Vysočinu.

Meteorologové sledují postup Leslie k Evropě už několik dní. Podle poslední předpovědi by měla tropická bouře udeřit na Pyrenejský poloostrov v sobotu v noci nebo v neděli brzy ráno. V ohrožení je jižní Portugalsko a západní Španělsko. Píše o tom portál Severe Weather Europe.

Přesný model pro další dny zatím neexistuje, Leslie zůstává nevyzpytatelná. Jasné je ale to, že Evropu zasáhnou prudké deště a silný vítr, který může dosáhnout stupně hurikánu. V nárazech bude foukat až rychlostí 200 kilometrů za hodinu.

Související obsah

Leslie by měla přejít severně od portugalského ostrova Madeira, kde úřady vyhlásily výstrahu před extrémním větrem a vysokými vlnami. Ovlivnit by měla také Azorské a Kanárské ostrovy a sever Afriky.

Podle Amerického centra pro výzkum hurikánů v Miami může Leslie na ostrovech způsobit "život ohrožující vlnobití". Poté se bouře přesune na jihozápad Pyrenejského poloostrova. V současnosti podle výpočtů postupuje rychlostí 57 kilometrů za hodinu.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

STRACH O ŽIVOT: 11.11. nastane strašidelný úkaz! Lidstvo se ho už dlouho obává

Kameramané natáčeli horskou krajinu. Najednou je smetla lavina! MRAZIVÉ VIDEO

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz