Asteroid

Temný asteroid ve tvaru lebky míří k Zemi! Je velký stovky metrů

Temný asteroid ve tvaru lebky míří k Zemi! Je velký stovky metrů
Zdroj: NASA

Po třech letech se k Zemi znovu přiblíží asteroid, který svým tvarem i barvou připomíná lidskou lebku. Nese označení TB145 a Zemi by měl míjet v období kolem Dušiček.

Asteroid s oficiálním označením TB145, který vědci objevili v roce 2015, je v anglosaských zemích známý jako Halloweenský asteroid. Při svém minulém průletu kolem Země se do nejkratší vzdálenosti dostal právě 31. října, tedy právě na Halloween.

A i svým původem a vzhledem působí asteroid docela strašidelně. Je celý černý, odráží málo světla a je pozůstatkem vyhaslé komety. Jako mrtvý kámen jen tak brouzdá vesmírem.

Zdroj: NASA


Lebkovité vesmírné těleso se přiblíží k Zemi na poměrně malou vzdálenost. Proletí kolem pouhých 486 tisíc kilometrů daleko. Pro srovnání, Měsíc je jen o sto tisíc kilometrů blíže. Tentokrát objekt ale halloweenský termín nestihne. Podle odhadů odborníků by měl Zemi minout v období na začátku listopadu, nejpravděpodobnější je datum 11. listopadu.
 

Vizualizace Halloweenského asteroidu:

 

“Objekt měří asi šest set až sedm set metrů a má mírně elipsovitý tvar,“ popsal pro portál Science alert astrofyzik Pablo Santos Sanz z Andaluského institutu astrofyziky. Doplnil, že asteroid vyzařuje velmi málo odraženého světla – zhruba tolik, jako uhlí.

Související obsah


Obletět jedno kolečko vesmírem mu trvá zhruba 1112 dní, což je něco málo přes tři roky. V roce 2015 jej objevili i kvůli tomu, že byl od Země v historicky nejkratší vzdálenosti.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz