Ekonomika

Vánoce nás letos vyjdou draho! Tyto potraviny zdraží! PŘEHLED

Vánoce nás letos vyjdou draho! Tyto potraviny zdraží! PŘEHLED
Zdroj: Profimedia

Vánoce se pomalu blíží a sváteční pokrmy se nám letos pořádně prodraží. Brambory na salát, mouka na cukroví či kapři - za to vše si oproti loňskému roku připlatíme.

Do konce letošního roku porostou ceny celé řady potravin - hlavním důvodem zdražování jsou extrémní sucha, která letos Česko postihla, a s tím související neúroda.

První z plodin postižených suchem a následně i zdražováním jsou brambory, u kterých se odhaduje třetí nejnižší sklizeň v historii sledování. Letos je podle odhadů úroda brambor o pětinu nižší než loni. Kvůli tomu brambory podle českého ekonoma Lukáše Kovandy podraží zhruba o čtvrtinu, před Vánoci mohou ceny narůst dokonce až o polovinu.

K drahému bramborovému salátu si dáme i drahého kapra. Letošní léto mělo totiž fatální důsledky pro populaci českých ryb - uhynuly jich tuny. A kapři nebyli výjimkou. Kvůli vedrům a suchu jsou tento rok menší a je jich méně než v předchozích letech. Za kapry si proto před Vánoci připlatíme o pět až deset korun za kilo.

Za kapra si letos připlatíme. Podívejte se na reportáž: 

 

Cukroví nebo vánočka budou letos také dražší - neúroda se dotkla i obilí, což má za následek vyšší ceny mouky. "Pečivo do konce roku zdraží až o deset procent," uvedl český ekonom Lukáš Kovanda. Kvůli dražším krmným směsím podraží i mlékárenské výrobky, jako je mléko nebo máslo - dramatický nárůst cen by se u nich ale konat neměl.

Související obsah

Slabou útěchou může být to, že ovoce nápor sucha ustálo, a teplé počasí mu dokonce dopřálo nadúrodu. Zemědělci očekávají, že letos sklidí téměř o pětinu více jablek, ačkoliv kvůli suchu budou o něco menší. "Letošní odhadovaná úroda je ale velmi slibná, i když dlouhotrvající a úporné sucho významně snižuje kvalitu a velikost všech druhů ovoce,“ říká Jiří Hrbek, ředitel odboru statistiky zemědělství ČSÚ. Jablečného moštu si tudíž můžeme - na rozdíl od kapra - letos o Vánocích dopřát, co hrdlo ráčí.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz