Nemoc

Nemoc šílených krav je po 10 letech zpět, na farmě našli nákazu

Nemoc šílených krav je po 10 letech zpět, na farmě našli nákazu
Zdroj: TV Nova

Nebezpečná nemoc šílených krav, odborně bovinní spongiformní encefalopatie (BSE), se znovu objevila. Odborníci ji diagnostikovali na nejmenované skotské farmě v okolí města Aberdeen.

Úřady uvedly, že na farmu bylo uvaleno omezení pohybu. Zároveň se rozběhlo vyšetřování, které má určit, jak vlastně se nebezpečná nemoc na statek dostala. Testy BSE odhalily poté, co jedno ze zdejších zvířat uhynulo.

BBC připomněla, že ve Skotsku jde o první případ nemoci šílených krav po deseti letech. Nákazu se prý podařilo zachytit dřív, než se mohla dostat k lidem.

Ředitelka veterinární správy Sheila Voasová vyzvala farmáře, aby v případě jakýchkoli nejasností či pochyb neváhali a obrátili se na odborníky.

Ian McWatt z potravinářské inspekce uvedl, že "probíhají přísné kontroly zaměřené například na krmivo či na části skotu, které mohou nejsnáze BSE dál přenášet."

Nemoc šílených krav je extrémně nebezpečná pro lidské pacienty - její přenos totiž u lidí spouští Creutzfeldt–Jakobovu nemoc, která je sice vzácná, ale zároveň také smrtelná.

pez, TN.cz

K tématu Nemoc

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz